پرچم ارمنستان
ارمنستان(قسمت دوم)
اسفند 28, 1399
اخبار حوزه تجارت
اسفند 28, 1399

ارمنستان(قسمت سوم)

پرچم ارمنستان

در ادامه جلسات و نشست های خود در این سفر با سفیر فوق‌العاده و تام‌الاختیار جمهوری اسلامی ایران، جناب آقای دکتر ظهوری دیدار داشتیم. ایشان را از معدود سفیرانی دیدیم که به دیپلماسی اقتصادی اعتقاد داشت و امیدواریم با نگاهی پدرانه به تک تک تجار ایرانی، فرصت را برای افزایش تعاملات تجاری با ارمنستان و کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا فراهم کنند.

دکتر ظهوری

از مواردی که در این سفر نظر ما را جلب کرد، می توان به نظم، قانون مداری اجباری، انجام کارهای سخت برای زنان، آزادی حجاب و … اشاره کرد و اینکه غالب پاکبانان شهرداری را پیر زنانی با سنین بالا تشکیل می‌دادند و این برای غربزدگانی که مدعی حقوق زنان در کشور ما هستند جای تامل دارد.

یکی از موارد قابل توجه دیگر در این کشور، سبک زندگی باقیمانده از جامعه کمونیستی و شوروی سابق است. برای نمونه می توان به خودروهای LADA اشاره کرد که سال های سال مردم شوروی سابق محکوم به استفاده از چنین خودروهای خاص یک شکل و یکرنگ بودند، اما سیاستگذارانی که از خشم توده های مردم می‌ترسیدند بعدها که خواستند به این تفکر پوسیده کمی آزادی بدهند رنگ‌بندی و استیشن این خودروها را نیز روانه بازار کردند. این مساله ما را به یاد این نکته انداخت که متاسفانه طرز تفکر پوسیده اقتصاد دولتی، اقتصاد لیبرالیستی، اقتصاد انحصارگرا، اقتصاد ضد بخش خصوصی راه و روشی غلط است که متاسفانه در کشور ما نیز در حوزه هایی مثل صنعت خودروسازی رخ می نمایاند.

البته ذکر این نکته خالی از لطف نیست که ماشین های پلیس جمهوری ارمنستان را عموماً هیوندا و سمند تشکیل می دهد که همین حد نیز برای ما بعنوان یک ایرانی قابل توجه بود اما به هیچ وجه قانع کننده و غرورآفرین نبود چراکه اعتقاد ما این است، هوش و دانش ایرانیان قابلیت ساخت بهترین تجهیزات و ماشین آلات را در بدترین شرایط تحریمی دارا است.

درخلال کارهای تجاری خود با تعداد انبوهی از کارخانجات متروکه مواجه شدیم که سالها پیش منبع درآمد هزاران کارگر در اتحاد جماهیر شوروی بوده است که به گفته یکی از همسفران مان، سیاست حکمرانان شوروی سابق، وابستگی سلسله وار بیش از حد هریک از این کارخانجات در کشورهای اتحاد جماهیر شوروی، دلیل از بین رفتن این کارخانجات بوده است تا هیچکدام از این کشورها به تنهایی توان ایستادگی یا جدایی از اتحادیه را نداشته باشند.

در ادامه جلسه ای را با صاحب یک استارت آپ قوی و فروشگاه اینترنتی ارمنستان داشتیم که می توان روی آن بعنوان یک شریک تجاری قابل قبول حساب کرد.

در ارمنستان چند برند تاکسی اینترنتی فعال است اما GG و YANDEX از معروفترین آنها هستند و با نصب اپلیکیشن انها و صرفاً با ورود شماره تلفن تان می توانید از تاکسی های اینترنتی با قیمت مناسب استفاده کنید.

البته مترو نیز در ایروان فعال است و مینی بوس های جدید و تازه خریداری شده ای هم در خطوط حمل و نقل شان فعالیت می کند. قابل ذکر است که قیمت هر لیتر بنزین در کشور ارمنستان حدود 1 دلار و چند سنت و حدود 8 برابر قیمت بنزین در ایران است و قیمت گاز  LPG و  CNG حدود 300 درام یعنی حدوداً 15 هزار
تومان است پس تقریباً اجاره ماشین برای گردشگران به صرفه نیست.

قیمت اجناس بطورکلی با توجه به اختلاف قیمت دلار و ریال بالاتر از ایران است اما این قیمت در مقایسه با سایر کشورها خیلی تفاوت چندانی ندارد. چندین مجتمع تجاری بزرگ و مدرن به نام های دالما، کارفور، ساس، یروان سیتی و یروان مال نیز در ایروان ساخته شده است که می‌توانید برندهای مشهور دنیا را در آن مشاهده و از آنها خرید کنید.

لازم به ذکر است که مالیات بر ارزش افزوده در ارمنستان 20 درصد بوده و نسبت به ایران اختلاف فاحشی دارد، این مالیات حتی به کالاهایی که از اتحادیه اوراسیا به جمهوری ارمنستان وارد می‌شوند نیز تعلق می‌گیرد.

خب از آنجایی که هر آمدنی یک رفتنی هم دارد، این سفر هم با همه اتفاقات و تجربیاتش به پایان رسید؛ اما چیزی که این سفر به ما یادآوری کرد این بود که کشور ما مملو از فرصت و ظرفیت های زیادی است که یک نمونه از آن، همجواری با 15 کشور همسایه، تولیدات قوی و باکیفیت، رقابت پذیری با اجناس چینی، نیروی جوان است و کشور کوچک ارمنستان با جمعیت 3 میلیونی نیز جزو همین فرصت ها محسوب می‌شود.

در این سفر به این نتیجه رسیدیم که با توجه به پتانسیل کشور ارمنستان و وضعیت بحرانی موقتی بوجود آمده در این کشور، تولیدات باکیفیت ایرانی، می توانند موقعیت خوبی را برای حضور قوی و پایدار در این بازار داشته باشند که تحقق این امر مستلزم رعایت شرایط و الزامات حضور در بازارهای جهانی است . بی تردید مشاورین امین زینو تجارت در تسریع این روند گام به گام در کنار شما خواهند بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *