تجارت ایران و امارات
آخرین وضعیت تجارت ایران و امارات/ روسیه جای ایران را گرفت
خرداد 13, 1400
رئیس گمرک ارمنستان
حضور مدیرعامل شرکت زینو تجارت امین در نشست رئیس گمرک ارمنستان و سفیر جمهوری ارمنستان
خرداد 13, 1400

افزایش اختیارات گمرک برای ترخیص فوری کالاهای اساسی

رییس کل گمرک کشور خبر داد؛
افزایش اختیارات گمرک برای ترخیص فوری کالاهای اساسی

رییس کل گمرک اصلی‌ترین اولویت دولت و حاکمیت را ورود کالاهای اساسی به کشور عنوان کرد و از افزایش اختیار گمرک برای ترخیص فوری کالاهای ضروری خبر داد.

به گزارش ایرنا از خانه ملت، مهدی میراشرفی در رابطه با اولویت‌دهی دولت به کالاهای غیرضروری برای ترخیص از گمرکات کشور گفت: در حال حاضر اصلی‌ترین اولویت دولت و حاکمیت ورود کالاهای اساسی به کشور است اما به دلیل وجود تحریم‌های ظالمانه با مسئله تامین ارز مواجه هستیم؛ از این رو نه تنها کالاهای غیرضروری وارد نشده بلکه کالاهای اساسی کشور نیز به دنبال اخذ کد رهگیری برای ترخیص هستند.

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی افزود: با توجه به محدودیت‌هایی که بانک مرکزی در خصوص تامین ارز دارد، ستاد تنظیم بازار پیرو مصوبه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت به‌منظور کاهش رسوب کالا دو اختیار به گمرک داده است. بر اساس این مصوبه‌ها، گمرک مجاز است با درخواست و اخذ تعهد از صاحب کالا (واردکننده) بدون کد رهگیری تا ۹۰ درصد کالا را ترخیص کند. از طرفی طبق مصوبه دوم گمرک مجاز است با دریافت تعهد ارزی از صاحب کالا، نسبت به ترخیص اعتباری کالاهای اساسی اقدام کند.
میراشرفی تصریح کرد: با توجه به مصوباتی که اخیراً برای ترخیص کالاهای اساسی تعیین شده، صاحبان کالاهای اساسی باید به قید فوریت نسبت به تعیین تکلیف و ترخیص کالاهای خود در اسرع وقت اقدام کنند در غیر این صورت از طریق مراجع قضایی اقدام خواهد شد.

وی اظهار کرد: در ماه‌های اخیر نه تنها ترخیص کالاهای غیرضروری بیشتر نشده بلکه عمده کالاهای اساسی نیز به دلیل مشکلاتی که در تامین ارز وجود دارد، منتظر دریافت کد رهگیری هستند، از این رو امیدواریم با ابلاغ دو مصوبه مذکور روند ترخیص کالاهای اساسی بهتر شود.

رییس کل گمرک با بیان اینکه گمرک باید روزانه ۹۲ هزار تن کالاها ترخیص کند، ادامه داد: عمده کالاهای اساسی از بندر امام خمینی (ره) ترخیص می‌شود که در برخی از ایام حجم ترخیص کالا از این بندر به ۵۰ هزار تن رسیده که نیمی از کل ظرفیت ترخیص گمرکات کشور است.

میراشرفی عنوان کرد: البته در برخی از روزهای سال میزان ترخیص کالا از بندر امام خمینی(ره) به کمتر از ۵۰ هزار تن نیز می‌رسد که عمده علت آن وجود مشکلات ناشی از تامین ارز بوده و امیدواریم به زودی رفع شود.

اگر به اخبار حوزه تجارت علاقه مند هستید، می توانید مطالب بیشتر را  از طریق سایت زینو تجارت در بخش اخبار دنبال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *