اخبار حوزه تجارت

پرچم ارمنستان
ارمنستان(قسمت سوم)
فروردین 13, 1400

اخبار حوزه تجارت

قابل توجه کلیه خدمت گیرندگان پنجره واحد تجارت فرامرزی و کاربران سامانه جامع امور گمرکی :

به اطلاع می رساند : با توجه به دریافت نامه شکایات متعدد از سوی گمرکات اجرایی مبنی بر ارسال پیامک های شماره پته و بارگیری حامل برای افراد نامرتبط با سریال گمرکی، در بروزرسانی آتی سامانه پنجره واحد تجارت فرامرزی در روز چهارشنبه مورخ 1400/01/18 در ساعت 13، احراز مالکیت تلفن همراه راننده در هنگام دریافت سفر اعمال خواهد شد.لازم به ذکر است سیم کارت به نام راننده حامل برای دریافت سفر الزامی می باشد.

تشریح جزئیات واردات کالای اساسی در سال99:

 

58درصد کالاهای اساسی وارد شده نهاده های تولید گوشت و مرغ بود

سخنگوی گمرک گفت : در سال 99بیش از 23میلیون و 107هزارتن کالای اساسی به ارزش 12 میلیارد و 29 میلیون و 13 هزار و 305 دلار از گمرکات ترخیص شد که خوراک دام و طیور با بیش از 13میلیون و 438هزار تن 58 درصد وزن کل کالاهای اساسی ترخیص شده از گمرکات را به خود اختصاص دادند.سید روح اله لطیفی ،سخنگوی گمرک اظهار داشت: سه کالای ذرت، جو و کنجاله سویا به عنوان نهاده های تولید مرغ و گوشت جمعا با وزن 13 میلیون و 438 هزار و 493 تن و به ارزش سه میلیارد و 741میلیون و 216هزار و 291 دلار، 58درصد وزن و 31درصد ارزش کل واردات 25 گروه کالاهای اساسی را در بر می گیرد.

ترخیص مشروط کالاهای ممنوعه آغاز شد

بعد از تصمیمات اتخاذ شده در رابطه با تعیین تکلیف کالاهای گروه ۲۷ ، اعلام مسئولان گمرک از شروع ترخیص این کالاها براساس ضوابط تعیین شده و مشروط به ارائه کد رهگیری بانک حکایت دارد.به گزارش ایسنا، اواخر اسفند سال گذشته، زمانی بود که سرانجام بعد از مدت‌ها بحث و حواشی در رابطه با کالاهای گروه ۲۷ که دارای اولویت ارزی غیرفعال و به نوعی مشمول ممنوعیت واردات بود،  مسئولان مربوطه برای تعیین تکلیف این حجم از کالا تصمیم گیری کردند.این در حالی بود که طبق اعلام مسئولان گمرک برآوردها نشان می‌داد که حدود ۵۰ میلیون دلار کالای گروه ٢٧ مشمول محدودیت واردات به لحاظ شرایط ارزی  شده و امکان ترخیص نداشت.

تجارت 289 میلیون دلاری گمرکات مازندران و روسیه در سال1399​

ناظر گمرکات مازندران گفت: در سال 1399بیش از یک میلیون و137 هزارتن کالا به ارزش 289 میلیون و 347 هزار دلار بین ایران و روسیه از طریق گمرکات مازندران ، کالای تجاری مبادله شد.

علی یوسفی منش ناظر گمرکات مازندران اظهار داشت از این میزان تجارت از طریق گمرکات مازندران در سال 1399، صادرات به کشور روسیه ، 262 هزار تن به ارزش 25میلیون و 79 هزار دلار، بوده است که نسبت به سال 98، 7 میلیون و 689 هزار دلار بیشتر کالا به این کشور صادرات صورت گرفته که از نظر ارزشی 44 درصد رشد داشته است …

ظریف: ایران می‌تواند راه ترانزیت ازبکستان به آب‌های آزاد را فراهم کند

ظریف که در اولین مقصد سفرش به چهار کشور آسیای مرکزی در تاشکند به سر می‌برد، بعد از دیدار با همتای ازبکستانی گفت: ایران می تواند راه ترانزیت ازبکستان به بازارهای جهانی و آب‌های آزاد را فراهم کند.

حمید زادبوم، رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران در بررسی چالش های مرتبط با حوزه صادرات غیرنفتی در سال 1400 در کلاب هاوس:

1- در سال گذشته فراز و فرودهای صادرات از جمله مهمترین آنها فراز و فرودهای تعهدات ارزی چالش هایی را برای اکثر صادرکنندگان ایجاد کرد و در 25 تیرماه سال 99 بسته سیاستی بانک مرکزی ابلاغ شد ولی با توجه به اینکه نوع رفع تعهد شامل ارایه ارز نیمایی بود با اعتراض صادرکنندگان مواجه شد…

 

نامه روسای 3 اتاق‌ به رئیس جمهور/ مشکلات صادرکنندگان را حل کنید

روسای اتاق‌های بازرگانی، تعاون و اصناف ایران در نامه‌ای به رئیس جمهور تأکید کردند: اگر مشکلات حوزه صادرات برطرف نشود، عملاً اجرای مصوبه جلسه 177 ستاد هماهنگی اقتصادی دولت بلااثر خواهد ماند.

تجارت 7.5میلیارد دلاری کشور در اسفند ماه​

سخنگوی گمرک: کارنامه تجارت خارجی کشورمان در اسفند ماه، هفت میلیارد و 458میلیون دلار بود که سهم صادرات، سه میلیارد و328 میلیون دلار و سهم واردات چهار میلیارد و 130میلیون دلار بوده است.

سید روح اله لطیفی ، سخنگوی گمرک اظهار داشت: کارنامه تجارت خارجی کشورمان در آخرین ماه سال گذشته نسبت به بهمن ماه، افزایش 641میلیون دلاری و رشد 9.4درصدی داشته است…

ظریف: ایران می‌تواند راه ترانزیت ازبکستان به آب‌های آزاد را فراهم کند

ظریف که در اولین مقصد سفرش به چهار کشور آسیای مرکزی در تاشکند به سر می‌برد، بعد از دیدار با همتای ازبکستانی گفت: ایران می تواند راه ترانزیت ازبکستان به بازارهای جهانی و آب‌های آزاد را فراهم کند.

حمید زادبوم، رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران در بررسی چالش های مرتبط با حوزه صادرات غیرنفتی در سال 1400 در کلاب هاوس:

1- در سال گذشته فراز و فرودهای صادرات از جمله مهمترین آنها فراز و فرودهای تعهدات ارزی چالش هایی را برای اکثر صادرکنندگان ایجاد کرد و در 25 تیرماه سال 99 بسته سیاستی بانک مرکزی ابلاغ شد ولی با توجه به اینکه نوع رفع تعهد شامل ارایه ارز نیمایی بود با اعتراض صادرکنندگان مواجه شد.

2- وزارت صمت تلاش های زیادی برای تنوع در بازگشت ارز صادراتی و نوع ایفای تعهدات انجام داد و با حضور وزیر صنعت معدن و تجارت مصوبه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت مشهور به مصوبه 177 ستاد هماهنگی اقتصادی دولت تصویب و ابلاغ شد.

3- این مصوبه آرمشی را به فضای صادرات و صادرکنندگان ارایه داد که می توانند برای سال 99 بلکه از ابتدای سال 98 اگر فردی تعهد داشته باشد، به صورت واردات در مقابل صادرات ایفای تعهد ارزی نماید ضمن اینکه واردات با ارز اشخاص نیز آزاد شد.

4- مصوبه 177 بیانیه ای برای واردکنندگان به نظر می رسید باشد، اما صادرکنندگان وقتی به این ابلاغیه نگاه می کنند ممکن است بیشتر آن را وارداتی بداند؛ اما کمیته ماده دو مصوبه 177 را جایگزین بسته سیاستی 25 تیرماه بانک مرکزی کرد که مقررات پیچیده آن از بین رفت و بر این اساس کمیته اقدام ارزی در سازمان توسعه تجارت نیز با حضور سه اتاق بازرگانی تعاون و اصناف و بانک مرکزی تشکیل شد تا بسته 177 که آرامشی را به صادرکنندگان و واردکنندگان داد مورد بازنگری قرار دهد.

5- کمیته اقدام ارزی با حضور سه اتاق، سازمان مالیاتی، گمرک و بانک مرکزی جزئیاتی را در مورد بسته 177 ستاد هماهنگی اقتصادی دولت پیشنهاد داد تا تعیین تکلیف گسترده ای در بخش های مختلف صادراتی و وارداتی صورت گیرد؛ بنابراین بسته ای اماده شد تا به ابلاغیه 177 ملحق شود که 13 بند داشت و قرار بود در ستاد هماهنگی اقتصادی دولت تعیین تکلیف شود؛ اما در اواخر اسفند این بسته به همراه نمایندگانی از 5 عضو کمیته ماده دو در بانک مرکزی و با حضور معاون ارزی بانک مرکزی تشکیل جلسه شد و نماینده وزارت نفت، سازمان برنامه، وزارت اقتصاد و وزارت صمت بحث هایی را صورت دادند که در نهایت، 13 بند به 14 بند افزایش یافت.

6- یکی از مهمترین اتفاقات این بود که پتروشیمی ها می خواستند که واردات برای تجهیزات خود با ارز صادرات خود داشته باشند که آن هم با نظر وزارت نفت، محقق شد؛ اما در ادامه روز گذشته ستاد هماهنگی اقتصادی دولت تصمیم گرفت تا برخی تصمیم گیری ها به کمیته ماده دو سپرده شود.

7- آنچه که کمیته اقدام ارزی آماده کرده بود، قرار شد تا بر اساس مصوبه جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت در روز گذشته کیمته ماده دو ظرف یک هفته در مورد آنها تصمیم گیری کند اما امروز به دلیل عدم حضور وزرای صمت و اقتصاد، جلسه به روز شنبه هفته آینده موکول شده است.

8- کمیته ماده 2 بندهای کمیته اقدام ارزی را مورد بررسی قرار خواهد داد. در مورد صادرکنندگان سال 97 در ستاده ماهنگی اقتصادی دولت در روز گذشته مصوب شده و بندهایی نیز برای تصویب در کمیته ماده 2 ارایه شده تا صادرکنندگان سال 97 نیز برای ایفای تعهدات خود اجازه واردات داشته باشند. همچنین واردات در مقابل صادرات برای صادرکنندگان دارای تعهد ارزی در سال 97 مجاز شمرده خواهد شد.

9- با توجه به محدودیت منابع ارزی در سال 97 قرار شد تا تامین ارز از محل صادرات صورت گیرد که به هر حال ایفای تعهدات ارزی از سوی دولت تصمیم گیری گردید تا همه صادرکنندگان مکلف به بازگشت ارز صادراتی باشند.

10- شرایط برای صادرکنندگان شرایط سختی است به خصوص کسانی که با کشورهای همسایه کار می کنند. درست است که پشت میز نشسته ایم اما برای همه صادرکنندگان مشکلات را می بینیم و مسائل را از نزدیک لمس کرده ایم.

11- کمیته اقدام ارزی فقط و فقط می خواهد روش های بازگشت ارز را تسهیل کند و حتی پرونده های تک تک صادرکنندگان را مورد بررسی قرار می دهد که این اتفاق مناسبی است.

نامه روسای 3 اتاق‌ به رئیس جمهور/ مشکلات صادرکنندگان را حل کنید

روسای اتاق‌های بازرگانی، تعاون و اصناف ایران در نامه‌ای به رئیس جمهور تأکید کردند: اگر مشکلات حوزه صادرات برطرف نشود، عملاً اجرای مصوبه جلسه 177 ستاد هماهنگی اقتصادی دولت بلااثر خواهد ماند.

تجارت 7.5میلیارد دلاری کشور در اسفند ماه

سخنگوی گمرک: کارنامه تجارت خارجی کشورمان در اسفند ماه، هفت میلیارد و 458میلیون دلار بود که سهم صادرات، سه میلیارد و328 میلیون دلار و سهم واردات چهار میلیارد و 130میلیون دلار بوده است.

سید روح اله لطیفی ، سخنگوی گمرک اظهار داشت: کارنامه تجارت خارجی کشورمان در آخرین ماه سال گذشته نسبت به بهمن ماه، افزایش 641میلیون دلاری و رشد 9.4درصدی داشته است.

لطیفی در خصوص جزئیات تجارت خارجی کشور در اسفندماه افزود : تجارت خارجی غیرنفتی کشور در اسفند ماه در مقایسه با بهمن ماه، با افزایش 193 میلیون دلاری و رشد 6درصدی در صادرات و افزایش 448میلیون دلاری در واردات و رشد12 درصدی همراه بوده است.

وی افزود: در بهمن ماه عملکرد تجارت خارجی کشور 6 میلیارد و 817میلیون دلار بود که سهم صادرات سه میلیارد و135میلیون دلار و سهم واردات سه میلیارد و 682 میلیون دلار بوده است اما در اسفند ماه، تجارت خارجی کشور بهبود یافته و به هفت میلیارد و 458میلیون دلار رسید که نسبت به بهمن ماه 641 میلیون دلار افزایش را شاهدبودیم.

سخنگوی گمرک در خصوص پنج مقصد صادراتی کالاهای ایرانی در اسفندماه، توضیح داد: چین با دومیلیون و 67 هزار تن به ارزش 855 میلیون دلار و رشد 20درصدی در وزن و یک درصدی در ارزش نسبت به بهمن ، عراق با یک میلیون و 565هزار تن به ارزش 516 میلیون دلار و رشد هشت درصدی در ارزش، امارات با یک میلیون و 291هزار تن به ارزش 454 میلیون دلار و رشد 11درصدی در وزن و سه درصدی در ارزش، ترکیه با 422هزار تن به ارزش 281میلیون دلاری و رشد 155درصدی در وزن و 35 درصدی در ارزش وافغانستان با 571هزارتن به ارزش 199میلیون دلار و رشد 7.5درصدی ارزش کالا نسبت به بهمن ماه، پنج مقصد اول صادرات کالاهای ایرانی بودند که جمعا با پنج میلیون و 910هزار تن به ارزش دو میلیارد و 305میلیون دلار 64درصد وزن و 69درصد ارزش کل صادرات کشورمان در اسفندماه را به این پنج کشور اختصاص یافته است.

وی در خصوص کشورهای طرف معامله با کشورمان برای واردات کالا نیز گفت:امارات با 551هزارتن کالا به ارزش یک میلیارد و 195میلیون دلار و رشد48درصدی در وزن و 13درصدی در ارزش نسبت به بهمن ماه ، چین با 301 هزار تن به ارزش 965 میلیون دلار و کاهش دو درصدی در وزن و افزایش 6درصدی در ارزش، ترکیه با 436 هزار تن به ارزش 506میلیون دلار و افزایش 21درصدی در وزن و 18درصدی در ارزش ، آلمان با 97هزار تن به ارزش 172میلیون دلار و کاهش 48درصدی در وزن و 18درصدی در ارزش و هند با 99هزار تن کالا به ارزش 138میلیون دلار با کاهش 55درصدی در وزن و 31درصدی در ارزش نسبت به بهمن ماه به ترتیب پنج کشور طرف معامله برای واردات کالا به کشورمان در اسفند ماه بودند که جمعا با یک میلیون و484هزار تن به ارزش دو میلیارد و 976میلیون دلار، 56درصد وزن و 72 درصد ارزش کل واردات در اسفند ماه را به خود اختصاص داده اند .

بسته سیاستی برگشت ارز صادراتی و تسهیل واردات در جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی به تصویب رسید

دویست و چهاردهمین جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت در حالی امروز به ریاست حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران برگزار شد که در آن، پس از گزارش اجرای مصوبه 177 ستاد اقتصادی دولت در راستای سیاست های ارزی و تجاری، پیشنهادهای وزارت صنعت، معدن و تجارت که با اخذ نظر صادرکنندگان و اتاق بازرگانی تهیه شده است، مطرح شد و با هدف تسهیل تجاری، تشویق صادرات و رفع موانع تولیدکنندگان در واردات مواد اولیه قطعات مورد نیاز به عنوان ادامه مصوبه قبلی به تصویب رسید.

پیش از این نمایندگان اتاق بازرگانی ایران و دستگاههای عضو کمیته اقدام ارزی، در جلسات مداوم، بسته پیشنهادی 13 بندی را جهت تصویب به کمیته ماده 2 ارایه کرده بودند که متاسفانه در سال 1399 به تصویب نرسید.

اکنون ستاد هماهنگی اقتصادی دولت پیش نویس این بسته سیاستی را که بازگشت ارز صادراتی و تسهیل واردات مواد اولیه مورد نیاز تولید که بر مبنای تامین ارز مورد نیاز واردات از محل ارز صادراتی تدوین شده، به تصویب رسانده است.

توافق ایران با یک بانک تاجیکی به منظور استفاده از منابع دلاری بانک برای واردات

یکی از بانکهای ایرانی در توافق با یک بانک تاجیک، بر سر استفاده از منابع دلاری به منظور واردات کالا توافق کردند.

بر این اساس واردکنندگان می توانند با مراجعه به سازمان توسعه تجارت ایران از جزئیات این توافق اطلاع یافته و با تعامل با بانک ایرانی، نسبت به استفاده از منابع دلاری تاجیکستان برای واردات کالا اقدام نمایند.

اداره کل روابط بین الملل سازمان توسعه تجارت ایران پاسخگوی تجار و فعالان اقتصادی خواهد بود.

تجارت 19میلیارد دلاری ایران با چین در سال99/ جزییات تجارت کشورمان با چین

سخنگوی گمرک گفت:چین، اولین شریک تجاری کشورمان در سال 1399 بود که 30 میلیون و 128هزار تن کالا به ارزش 18میلیارد و 715میلیون دلار با آن تبادل کالای غیرنفتی داشتیم.

سیدروح اله لطیفی، سخنگوی گمرک اظهار داشت: صادرات کشورمان به چین در سال 99، 26میلیون و 585هزار تن به ارزش هشت میلیارد و 954 میلیون دلار بوده است که از لحاظ وزنی  23.6درصد و از لحاظ ارزش 26درصد کل صادرات کشورمان در این سال  به این کشور بوده است.

وی افزود: در سال گذشته، سه میلیون و 543هزارتن کالا به ارزش 9میلیارد و 761میلیون دلار از کشور چین کالا به کشورمان وارد شده است که این میزان از لحاظ وزنی 10.6درصد و از لحاظ ارزش 25.3درصد کل واردات کشور در این سال  را  به خود اختصاص داده است.

لطیفی در ادامه گفت: اگرچه در سال گذشته چین هم در حوزه واردات و هم در صادرات شریک اول کشورمان بود، اما نسبت به سال 98 در هر دو حوزه شاهد کاهش تجارت با این کشور بودیم.

وی توضیح داد: در سال 98سهم کل تجارتمان با چین 37میلیون و 811هزارتن به ارزش 20میلیارد و 829میلیون دلار بود اما در سال 99 با کاهش هفت میلیون و 683هزار تنی،  دو میلیارد و 114میلیون دلار کمتر با این کشور تبادل کالا داشتیم که که این کاهش  در صادرات، هفت میلیون و 275هزارتن به  ارزش 607میلیون دلار بوده است  و در خرید کالا از این کشور نیز، در این سال  408هزارتن  کالا  نسبت به سال 98 کمتر از چین  وارد شده ، و  یک میلیارد و 507میلیون دلار کمتر واردات کالا داشته ایم. 

لطیفی در خصوص عمده کالاهای صادراتی ایران  به چین  درذسال 1399گفت : پسته، انواع خشکبار و ادویه، مواد اولیه معدنی و صنعتی، مصالح ساختمانی، متانول، پلی اتیلن، فرش، ظروف شیشه ای، شمش آهن، محصولات آهنی،خرما، انگور و میوه جات عمده کالاهای صادراتی ایران به چین در کنار مشتقات نفتی بوده است.

وی در خصوص کالاهای وارداتی از چین، تصریح کرد:ماشین الات و مواد اولیه صنعتی، تجهیزات پزشکی، حبوبات، مخمرها، کاغذ، چوب و تخته، پارچه و نخ، قطعات خودرو، انواع مفتول ها، لوازم ورزشی، دستگاه های داده پردازی، عینک و انواع مخمرها و بذر عمده کالاهای چینی بودند که در سال 99به کشورمان وارد شده است.

معاون گمرک اعلام کرد دریافت حقوق ورودی فعلا با ارز ۴۲۰۰ تومانی/نرخ جدید اعمال نشد

در حالی براساس قانون بودجه، نرخ ارز محاسبه حقوق ورودی (متشکل از حقوق گمرکی و سود بازرگانی و سایر عوارض) به یکباره از ۴۲۰۰ تومان به چند برابر افزایش پیدا کرده است که در سال جدید تا کنون ترخیصی بر مبنای نرخ جدید صورت نگرفته است و با پیشنهاد گمرک و وزارت اقتصاد، تا زمان تعیین تکلیف و ابلاغ سود بازرگانی از سوی هیات وزیران، محاسبات همچنان با نرخ دلار ۴۲۰۰ تومانی انجام خواهد شد.

به گزارش ایسنا، طبق آنچه که در قانون بودجه ۱۴۰۰ مصوب شد، حذف نرخ ۴۲۰۰ تومانی برای محاسبه حقوق ورودی و عوارض و محاسبه آن بر مبنای نرخ سامانه آی.تی.اس (ITS) بانک مرکزی-نرخی نزدیک به بازار و فعلا حدود ۲۵ هزار تومان- بود.

آمریکا معافیت عراق از تحریم‌های ایران را بار دیگر تمدید کرد

دولت واشنگتن معافیت عراق برای خرید گاز و برق از ایران را برای یک دوره ۱۲۰ روزه تمدید کرد.

مذاکرات تکمیلی ایجاد بازارچه‌های مشترک مرزی ایران و پاکستان/ فهرست کالاهای قابل مبادله و نقاط مرزی مشخص می‌شود

با حضور معاون وزیر و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران، مذاکرات تکمیلی ایجاد بازارچه های مشترک مرزی ایران و پاکستان برگزار شد.

به گزارش ایلنا از سازمان توسعه تجارت ایران، حمید زادبوم، معاون وزیر و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران در این نشست با تاکید بر بیانات رئیس جمهوری مبنی بر تقویت بازارچه‌ها و رسیدگی به امور مرزنشینان، اظهار داشت: سازمان توسعه تجارت ایران تلاش دارد زمینه های مشترک همکاری با کشورهای همسایه و به‌ویژه کشور دوست و برادر پاکستان را هر چه بیشتر توسعه دهد.

همچنین سید رضا سید آقازاده، مدیر کل دفتر آسیا و اقیانوسیه، در خصوص روند مذاکرات گفت: طی این نشست، توافق شد که هیات‌های فتی دو طرف فهرست کالاهای قابل مبادله و نقاط دقیق مرزی را مشخص کنند.

وی افزود: پیش‌تر در 10 فروردین ماه سال جاری، در دومین جلسه مذاکره ایران و پاکستان که در سطح معاونین وزرای بازرگانی پاکستان و صنعت، معدن و تجارت ایران برگزار شد، با تکمیل بخش عمده از پیش نیازهای امضای این تفاهمنامه، طرفین روی تمامی بندهای تفاهمنامه توافق حاصل کردند.

مدیر کل دفتر آسیا و اقیانوسیه در ادامه گفت: انتظار می‌رود با هماهنگی زمان امضای تفاهمنامه ایجاد بازارهای مشترک مرزی از طریق کانال دیپلماتیک، در آینده نزدیک شاهد راه اندازی بازارهای جدید باشیم.

سیدآقازاده اضافه کرد: همچنین دو طرف ابراز امیدواری نمودند که با پیگیری وزرات امور خارجه، وزارت صمت ایران و وزارت بازرگانی پاکستان با توجه به اعلام آمادگی وزرات راه کشورمان برای راه اندازی مرز سوم رسمی بین ایران و پاکستان و توافقات انجام شده، به زودی مرز سوم رسمی در منطقه پیشین راه اندازی شود.

وی یادآور شد: بر اساس پیشنهاد پاکستان در آذر ماه سال 1399 جهت ایجاد شش بازارچه مبادلات مرزی و استقبال ایران، در اولین جلسه مذاکره دو طرف در سطح معاونین وزرای دو کشور در 13 اسفتد 1399 متون تفاهمنامه مبادله شد.

گفتنی است، در جلسه مذاکره بازارچه های مرزی، نمایندگان وزارت امور خارجه، معاون اقتصادی استانداری سیستان و بلوچستان و رئیس امور توافق های بین المللی معاونت حقوقی ریاست جمهوری و کارشناسان ذیربط حضور داشتند.

خاطرنشان می‌سازد، مجموع تجارت دو جانبه ایران و پاکستان درسال گذشته به بیش از یک میلیارد دلار رسیده و دو کشور در نظر دارند برنامه استراتژیک تجارت فیمابین را برای یک دور 5 ساله که از 2022 شروع می شود تمدید نمایند.

ابلاغ آخرین تغییرات حقوق ورودی سال ۱۴۰۰ توسط هیات وزیران

معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران با اعلام این خبر گفت: براساس مفاد جزء ۱ بند ( و ) تبصرۀ ۷ قانون بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور، نرخ ارز محاسبه ارزش گمرکی کالاهای وارداتی به استثنای کالاهای اساسی، دارو و تجهیزات مصرفی پزشکی در سال ۱۴۰۰ در همه موارد از جمله محاسبه حقوق ورودی، براساس برابری نرخ سامانه (ای.تی.اس) بانک مرکزی در روز اظهار اعلام شده است. همین طور براساس مفاد جزء ۲ بند ( و ) تبصرۀ ۷ قانون مزبور، در سال ۱۴۰۰ ، نرخ چهاردرصد حقوق گمرکی برای کالاهای اساسی، دارو، تجهیزات و ملزومات مصرفی پزشکی و همچنین نهاده‌های کشاورزی و دامی به یک درصد و برای سایر کالاها به دو درصد ارزش گمرکی کالا تقلیل پیدا کرده است. باید توجه داشت مطابق جزء ۳ بند ( و ) تبصرۀ ۷ قانون بودجه سال جاری، در سال ۱۴۰۰ ، مبلغ ریالی حقوق ورودی کالاهای اساسی، دارو ، تجهیزات و ملزومات مصرفی پزشکی و نهاده های کشاورزی و دامی نسبت به سال قبل (۱۳۹۹) نباید افزایش یابد.

مهرداد جمال ارونقی افزود: با توجه به اینکه هیأت وزیران در جلسۀ ۲۴ اسفند سال ۱۳۹۹ ، مجموع حقوق گمرکی و سودبازرگانی (۳۵۷) ردیف تعرفه همراه با حذف، ایجاد، اصلاح شرح ردیف تعرفه و مندرجات ذیل یادداشت فصول کتاب مقررات صادرات و واردات را تعیین کرده و با اعمال این اصلاحات، مجموع جداول پیوست آیین نامۀ اجرایی قانون مقررات صادرات و واردات با رعایت مادۀ (۱۱) آیین نامۀ یاد شده از اول فروردین ۱۴۰۰ لازم الاجراء گردیده ؛ همچنین با عنایت به اینکه تاکنون در اجرای قانون بودجۀ سال ۱۴۰۰ کل کشور ، سود بازرگانی قابل اعمال ، جهت اعمال در سیستم و انجام محاسبات حقوق ورودی ، تعیین و تصویب نگردیده و به گمرک ابلاغ نشده است، در راستای تسهیل و تسریع در انجام تشریفات گمرکی کالاهای اساسی ، نهاده های تولید (مواد اولیه واحدهای تولیدی، مواد واسطه ای، تجهیزات و ماشین آلات مرتبط با تولید) و لزوم رعایت حقوق مکتسبۀ صاحبان کالا ، از سوی گمرک ایران و وزارت امور اقتصادی و دارایی پیشنهاد شده تا کمافی السابق ، حقوق ورودی مانند سال قبل اخذ و نسبت به ترخیص کالاها اقدام شود.

معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران با رد شایعاتی مبنی بر اخذ حقوق ورودی چند برابر از صاحبان کالا توسط گمرک از ابتدای سال و عدم تمکن مالی صاحبان کالا جهت پرداخت این حقوق ورودی تصریح کرد: هیچ افزایشی در حقوق ورودی گمرک در سال ۱۴۰۰، اعمال و اجرا نشده است، همین طور قوانین، همواره حقوق مکتسبه صاحبان کالا را به رسمیت شناخته و باستناد قانون امور گمرکی همچنین آیین نامه اجرایی قانون مقررات صادرات و واردات، اگر هم افزایش حقوق ورودی یا سودبازرگانی ، براساس قانون یا مصوبه ای خاص ابلاغ شود ، صاحبان کالا می توانند با رعایت مقررات قبل از افزایش حقوق ورودی، نسبت به ترخیص کالا اقدام کنند.

ترک‌ها 8.5 میلیارد دلار بیشتر از ایران کالا به کشورهای همسایه صادر می‌کنند

بررسی آمارهای صادراتی کشور ترکیه نشانگر آن است که ترکها بیشتر از ایران به کشورهای همسایه کالا صادر می‌کنند؛ به نحوی که صادرات کالاهای ترک به ۱۴ کشور همسایه، حدود 8.5 میلیارد دلار بالاتر از ایران است.

ساخت الکترو موتورهای غول پیکر/پیوستن ایران به جمع ۵ کشور صاحب این فناور

نخستین الکترو موتور توان بالا از نوع سنکرون در کشور به همت محققان دانشگاه علم و صنعت ایران طراحی و توسط کارخانه ماشین‌های الکتریکی جوین(جمکو) واقع در استان خراسان رضوی ساخته شد.

این الکترو موتور، ۴ هزار اسب بخار قدرت داشته و دارای ۳۴ قطب است که برای اولین بار در کشور طراحی و ساخته شده است.

کشورهای اطراف ایران نیازمند صیفی‌جات هستند و کشاورزان ایرانی مجبورند محصولاتشان را دور بریزند!

محمد علی مهری کارشناس حوزه تحریم: روسیه سالانه 11 میلیارد دلار واردات صیفی‌جات دارد و سهم ایران از این بازار 120 میلیون دلار است، آن وقت کشاورزان ما صیفی‌جاتشان را دور می‌ریزند. او می‌گوید ترکیه‌ای که با سوریه در حال جنگ است، صادراتش به این کشور بیشتر از ایران است!

سهم 20 میلیاردی ایران از یک بازار هزار میلیارد دلاری!

محمد علی مهری کارشناس حوزه تحریم: کشورهای همسایه ایران سالانه هزار میلیارد دلار واردات دارند و سهم ایران از این بازار، فقط 20 میلیارد دلار است!

میزان تجارت ایران با پیمان شانگهای از مرز ۲۳ میلیارد دلار عبور کرد

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

بکارگیری کشتی‌های رو- رو در مسیر صادرات به اوراسیا

رئیس کل گمرک ایران، بکارگیری روش کارگوی هوایی را بهترین راه صادرات محصولات کشاورزی به اوراسیا دانست و گفت: استفاده از کشتی‌های رو-رو (row-row) در مسیر صادرات به اوراسیا را در حمل دریایی در دستور کار قرار داده ایم و کشتی‌های دارای کانتینرهای یخچالدار، به داخل کشتی سوار می‌شوند.

از برگشت ارزهای صادراتی چه خبر؟

با توجه به اینکه حدود یک هفته به پایان سال جاری باقی مانده است، بانک مرکزی هنوز آخرین وضعیت برگشت ارز در سال‌های ۱۳۹۷ تا ۱۳۹۹ را اعلام نکرده و رفع تعهدات ارزی صادرات این سال‌ها نیز هنوز مشخص نشده است.

برگشت ارزهای صادراتی سال‌های ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸ از دو بعد یکی میزان ارزهای رفع تعهد نشده و اینکه ۷۰ نفر از متخلفان ارزی کارتن خواب بوده‌اند، محل اختلاف بانک مرکزی و اتاق بازرگانی شد تا زمانی که قرار شد دادگاهی برگزار و صحت و سقم کارتن خواب بودن متخلفان ارزی مشخص شود.

سفرا از کمک به صادرکنندگان اکراه دارند

محمد انصاری، عضو اتاق بازرگانی تهران در گفتگو با «نود اقتصادی»: وزارت خارجه باید از صادرکنندگان حمایت کند./ خیلی از سفرا از کمک به صادرکنندگان اکراه می کنند و فکر می کنند به آنها انگ چسبیده می شود./ اگر جایزه صادراتی اعمال شود، تولید رونق پیدا می کند.

صادرات سیب و پرتقال تا اطلاع ثانوی ممنوع شد/ موافقت با واردات میوه و سایر کالا‌های اساسی

ستاد تنظیم بازار در جلسه فوق العاده امروز، پنجشنبه، با واردات میوه و سایر کالا‌های اساسی از طریق تجار، تعاونی‌ها و بازارچه‌های مرزی برای عرضه در شبکه توزیع موافقت کرد.

بر اساس این تصمیم با واردات کالا‌های اساسی و میوه از طریق تجار، تعاونی‌ها و بازارچه‌های مرزی با محوریت استانداران مرزی جهت فراوانی توزیع در شبکه توزیع کشور موافقت شد.

ستاد تنظیم بازار همچنین مصوب کرد که تا اطلاع ثانوی و تا متعادل شدن قیمت فروش میوه و همچنین فراوانی کالا در شبکه‌های توزیع، صادرات سیب و پرتقال محدود شود.

معاون امور گمرکی گمرک کشور گفت: در حال حاضر دادسرای مبارزه با جرایم اقتصادی همواره از نظر کارشناسی گمرک در پرونده‌های مرتبط استفاده و این فرصت را در اختیار گمرک قرار داده است که در خصوص پرونده‌های مهم اظهار نظر کارشناسی کند که این امر نیز کمتر مسبوق به سابقه بوده و جای تشکر دارد.

مهرداد جمال ارونقی در گفت‌وگو با میزان، اظهار کرد: بحث ماندگاری کالا‌ها در بنادر و گمرکات کشور برای دولت و مراجع تصمیم‌گیر از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است چرا که در حال حاضر بیش از ۴ میلیون تن کالای اساسی در بنادر و گمرکات کشور در ۲۵ گروه کالایی وجود دارد که مشمول دریافت ارز ترجیحی یا ۴۲۰۰ تومانی می‌شود و در کنار این کالا‌ها حدوداً یک میلیون تُن کالای اساسی بر روی شناور‌هایی که این کالا‌ها را به بنادر و گمرکات کشور حمل کرده‌اند وجود دارد که هنوز تخلیه نشده است.

صادرات زعفران ایران به ۴۵۰ میلیون دلار رسید

زعفران ایرانی به ۶۴ کشور جهان صادر می‌شود، حجم صادرات از نظر وزنی ۲۸۰ تن در سال و از نظر ارزشی ۴۵۰ میلیون دلار است.

ناهماهنگی سازمانها عامل دپوی کالا در گمرکها ثبت سفارش کردند، بعد می‌گویند تولید داخل داریم!

در ماه‌های اخیر بارها بحث دپوی کالاها در گمرکها خبرساز شد، اما این ماجرا ابعاد دیگری هم دارد.

به گزارش ایسنا، بعد از انتقادات مطرح شده به ویژه از سوی صاحبان کالا در رابطه با موانع موجود در ترخیص کالا از گمرک و بنادر و انباشت نزدیک به هشت میلیون تن کالا در گمرک و بنادر، مصوبه ای در ستاد هماهنگی اقتصادی دولت صادر شد که موانع ترخیص کالا به ویژه مسائل ارزی را تسهیل کرد و از ۱۸ آبان ماه با ابلاغ این مصوبه، ترخیص فوری کالاهای اساسی و همچنین مواد اولیه تولید در دستور کار قرار گرفت تا رسوب کالا کاهش یابد و تکلیف کالاهای موجود در گمرک و بنادر تعیین شود. در نتیجه در زمینه کالاهای اساسی و مواد اولیه تولید اقدامات مختلفی انجام شد که منجر به کاهش حجم دپوی این اقلام شد.

مصوبه اختیارات بانک مرکزی تمدید شد

رئیس‌کل بانک مرکزی از تمدید مصوبه قبلی شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا در مورد اختیارات بانک مرکزی و رئیس‌کل برای مدیریت بازار ارز و فرآیند تخصیص و تأمین ارز در بازار ثانویه و سایر مقررات مربوط برای یک‌سال دیگر خبر داد.

بانک مرکزی

افزایش سهم تجاری ایران به روسیه‌ معطل ظرفیت‌های ترانزیتی/ ترکمنستان برای عبور کامیون‌های ایرانی مشکل درست می‌کند

علی ضیایی، کارشناس حمل و نقل و ترانزیت: در حال حاضر، صادرات سالانه ایران به روسیه ۵۰۰ میلیون دلار است، این در حالی است که واردات این کشور بالغ بر ۲۵۰ میلیارد دلار در سال بوده و با توجه ظرفیت های موجود در کشور، سهم ایران از این واردات می تواند بسیار بیشتر از مقدار کنونی باشد، این محدودیت صادرات معلول عوامل مختلفی است اما به عقیده کارشناسان، مهم ترین دلیل آن محدودیت ظرفیت حمل و نقل ‌بین ایران و روسیه است.

ایران جهت اتصال زمینی به روسیه، نیازمند عبور از قلمرو یکی از دو همسایه شمالی خود، یعنی ترکمنستان یا آذربایجان است، اما در این مسیر، با مشکلاتی از سوی این دو همسایه مواجه شده و روز به روز نیز دو کشور مذکور مشکلات بیشتری بر سر راه ترانزیت ایران ایجاد می کنند.

به طور مثال در سال‌های گذشته روزانه ۴۰۰ دستگاه کامیون از مرزهای میان ایران و ترکمنستان عبور می‌کرد‌ اما پس از آغاز مناقشات گازی میان دو کشور، ترکمنستان اقدام به اعمال محدودیت هایی بر عبور کامیون‌های ایرانی کرد تا جایی که در حال حاضر روزانه بیش از ۳۰ کامیون از مرزهای دو کشور عبور نمی‌کند.

بندر چابهار به عنوان شاهراه اتصالی کشورهای اطراف منطقه است

گدام دارمندرا، سفیر هند در ایران در اتاق بازرگانی:

با همکاری ایران و هند بندر چابهار به عنوان شاهراه اتصالی کشورهای اطراف این منطقه به شرق و غرب دریای خزر از مسیر کریدور شمال جنوب خواهد بود و توسعه و پیشرفت کشورهای این حوزه در انتظار است.

نخست‌وزیر هند به ایران در سال ۲۰۱۶ میلادی به ایران سفر کرد و توافق‌نامه همکاری میان سه کشور ایران، هند و افغانستان برای توسعه بندر چابهار را ایجاد کرد. ایجاد مسیر امن تجاری و دسترسی بدون مانع کشورهای محصور در خشکی این منطقه به کشورهای آسیای میانه و غرب اروپا از محورهای این توافق است.

این نشست با حضور سفیر هند و مشارکت سفرا و نمایندگان بیش از ۲۰ کشور خارجی در تهران از جمله فرانسه، آلمان، روسیه، انگلستان، فنلاند، ژاپن، کره‌جنوبی، استرالیا، بنگلادش، سوئیس، عمان، افغانستان، قزاقستان، تاجیکستان، اندونزی، مالزی، نروژ، ترکمنستان، ازبکستان و سریلانکا برگزار شد و نمایندگانی از وزارتخانه‌ها و سازمان‌های مرتبط نیز حضور داشتند.

اردکانیان: مبادلات تجاری ایران با اوراسیا رشد قابل ملاحظه ای داشته است

گفتگوی رضا اردکانیان وزیر نیرو با خبرگزاری اسپوتنیک:

بر اساس آمار سازمان توسعه تجارت خارجی و گمرک ایران، مبادلات تجاری ایران با منطقه اقتصادی اوراسیا که بازاری ۱۹۰ میلیون نفری است، رشد قابل ملاحظه‌ای نسبت به قبل داشته است

از چندی قبل هم دولت جمهوری اسلامی ایران تایید کرده که مذاکرات برای دائمی‌شدن موافقتنامه اتحادیه اقتصادی اوراسیا آغاز شود

امیدواریم با نهایی شدن عضویت ایران در اتحادیه اقتصادی اوراسیا به شکل دائم تحولات خوبی در زمینه مشکلات موجود با این اتحادیه صورت بگیرد

اتحادیه اقتصادی اوراسیا هر سال یک رویداد بزرگ تجاری برگزار می‌کند. اولین نمایشگاه اوراسیا قرار است اواخر اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۰ در تهران برگزار شود

این رویداد فرصت بسیار خوبی برای تجار، تولیدکنندگان ایرانی و کشورهای همسایه و به‌ویژه اعضای اتحادیه اقتصادی اوراسیا فراهم می‌کند.

منبع: اسپوتنیک روسیه

در نشستی با حضور مسئولان سازمان‌های تابعه وزارت اقتصاد و خبرنگاران ،تشریح شد

رئوس برنامه‌های هوشمندسازی در گمرک

گمرک جمهوری اسلامی ایران در راستای برنامه اقتصاد هوشمند، اقدامات زیادی برای الکترونیکی کردن رویه‌ها و هوشمندسازی فعالیت‌های خود انجام داده که جمع‌آوری و تبادل اطلاعات درون و برون سازمانی به صورت کاملاً مکانیزه، بخشی از این اقدامات است.

به گزارش روابط عمومی گمرک ایران این مطلب در نشست خبری «ارائه عملکرد، برنامه‌ها و پروژه‌های وزارت امور اقتصادی و دارایی و دستگاه‌های تابعه در حوزه فناوری اطلاعات» که با حضور نمایندگان این وزارتخانه و سازمان‌های زیر مجموعه در محل سالن جلسه سازمان امور مالیاتی برگزار شد، اعلام گردید.
برپایه این گزارش در سال‌های اخیر، گمرک تلاش زیادی برای الکترونیکی کردن رویه‌های گمرکی داشته است که راه‌اندازی سامانه‌های جامع امور گمرکی و پنجره واحد تجارت فرامرزی از آن جمله است. راه‌اندازی این سامانه‌ها، اقدامی ارزشمند و تأثیرگذار در عرصه تجارت خارجی کشور به‌شمار می‌رود.

این گزارش می‌افزاید: در راستای اجرای هر چه بهتر اقتصاد هوشمند، گمرک ایران به عنوان یکی از ارگان‌های مهم و تأثیرگذار در حوزه تجارت، اقدامات گوناگونی انجام داده که نظارت هوشمند گمرکی با داده‌کاوی پویا در زمینه ارزش‌گذاری هوشمند و انتخاب هوشمند مسیر ارزیابی کانتینر، نظارت غیرملموس و غیرمزاحم با استفاده از تجهیزات کنترلی پیشرفته (با هدف کمترین ایستایی) مانند پلمپ الکترونیکی و هوشمند، ازجمله آنها است. در این گزارش با اشاره به اینکه در حال حاضر جمع‌آوری اطلاعات در گمرک به شکل کاملاً مکانیزه انجام می‌شود، آمده است: در بحث بازرسی و ارزیابی کانتینرها هم‌اکنون از مدیریت ریسک به صورت سیستمی استفاده می‌شود و در مرحله آخر نیز سیستم تعیین‌کننده نوع کانتینر برای هدایت به مسیرهای سه‌گانه است.
همچنین استفاده از شیوه‌های نوین مبتنی بر فناوری اطلاعات و تجهیزات الکترونیکی در گمرک، موجب کم شدن میزان دخالت نیروی انسانی و کاهش تخلفات احتمالی شده که این مضاف بر صرفه‌جویی در هزینه‌ها و اتلاف وقت ذی‌نفعان گمرک است.

گزارش روابط عمومی گمرک ایران حاکی است در این نشست که مهندس هایده باقری‌پور، مدیرکل دفتر فناوری اطلاعات و ارتباطات گمرک و تنی چند از معاونین و مسئولان حوزه فناوری اطلاعات گمرک نیز حضور داشتند، نمایندگان سازمان‌های تابعه وزارت اقتصاد هریک به ارائه گزارش عملکرد سازمان متبوع خود در زمینه موضوع برگزاری نشست پرداختند.
چگونگی اجرای مصوبات سند اقتصاد هوشمند از سوی وزارت امور اقتصادی و دارایی، انتقال داده‌ها به صورت الکترونیکی ما بین گمرک و سازمان امور مالیاتی، بهره‌برداری از سامانه یکپارچه بیتا، بانکداری مبتنی بر موبایل، هوشمندسازی امور مرتبط با گمرک مانند ارزش‌گذاری هوشمند کالاها و پلمپ هوشمند، سامانه مؤدیان مالیاتی، جمع‌آوری دسته چک‌های سنتی و پنجره واحد و خدمات فرصت سرمایه‌گذاری از مهمترین موضوعات مطروحه در این نشست بود.
این گزارش حاکی است در پایان این نشست خبرنگاران به طرح سوالات خود پرداختند و مسئولان حاضر در جلسه به پرسش‌های آنان پاسخ دادند.

تبادلات مرزی باید ضابطه‌مند شود تا نفع آن به مرزنشینان برسد

محمدباقر قالیباف رییس مجلس شورای اسلامی:

معیشت مرزنشینان و جامعه مرزنشینی از راه مرز تامین می‌شود و باید تبادلات مرزی تعریف شده و ضابطه‌مند شود.

باید کاری کنیم که مرزنشینان منفعت اقتصادی این اقدامات را کسب کنند و همانطور که رهبری فرمودند ما هم موضوع کولبران برای مرز نشیینان را قاچاق نمیدانیم لذا با رسمی کردن بازارچه ها و ایجاد منطقه اقتصادی این مشکل حل می شود.

ربیعی:

اختیارات بانک مرکزی برای تنظیم نرخ ارز تا پایان ۱۴۰۰ تمدید شد

تسهیلات 18 گانه گمرک برای فعالان مجاز اقتصادی

گمرک جمهوری اسلامی ایران در راستای سیاست‌های دولت برای حمایت از تولید و صادرات، تسهیلات گوناگونی را جهت فعالان تولیدی و تجاری به‌ویژه تولیدکنندگان و صادرکنندگان فاقد سابقه تخلف گمرکی در نظر گرفته و طی شیوه‌نامه‌ای ضوابط برخورداری فعالان مجاز اقتصادی واجد شرایط از این تسهیلات را به گمرکات اجرایی ابلاغ کرده است.

تسهیلات 18گانه گمرک برای این گروه به این شرح است :

1- ترخیص کالا خارج از سطح3 (مسیر قرمز)
2- پذیرش ضمانت‌نامه بانکی حداکثر یکساله برای ترخیص قطعی ماده 6 قانون امور گمرکی
3- پذیرش ضمانت‌نامه بانکی برای ترخیص قطعی و سایر رویه‌های ماده 6 آیین‌نامه اجرایی قانون امور گمرکی
4- استفاده از تسهیلات ماده 57 آیین‌نامه اجرایی قانون امور گمرکی
5- استفاده از تضمین بیمه‌ای برای صادرات
6- استفاده کامل از تسهیلات بسته حمایت از تولید
7- استفاده کامل از تسهیلات بسته حمایت از صادرات
8- تخفیف در هزینه خدمات انجام امور گمرکی، موضوع بند الف ماده 3 آیین‌نامه اجرایی قانون امور گمرکی (حداکثر تا سقف 50 درصد)
9- استفاده از حداقل تضمین در کلیه مواردی که در قانون امور گمرکی و آیین‌نامه اجرایی به تضمین اشاره شده است.
10- رسیدگی به پرونده اختلافات گمرکی فعالان اقتصادی مجاز به‌صورت فوری و خارج از نوبت در کمیسیون‌های پیگیری به اختلافات گمرکی
11- ارائه مجوز ایجاد انبار اختصاصی
12- انجام فرآیند استرداد، مطابق با تسهیلات پیش‌بینی شده در بسته حمایت از تولید با اخذ تعهد
13- نگهداری بخشی از کالا به‌عنوان وثیقه خارج از نوبت مطابق تسهیلات پیش‌بینی شده در بسته حمایت از تولید با اخد تعهد
14- استفاده از تسهیلات ماده 42 قانون امور گمرکی
15- استفاده از تسهیلات موضوع استاندارد 32-3 کنوانسیون تجدیدنظر شده کیوتو
16- استفاده از تسهیلات ماده 6 قانون امور گمرکی کالای متعلق به وزارتخانه‌ها و مؤسسات دولتی با تعهد مسئولان مالی سازمان و اشخاص با اخذ ضمانت‌نامه بانکی با حداکثر سقف یکساله
17- رسیدگی خارج از نوبت اظهارنامه با توجه به ضرایب تعیین شده و ضریب اهمیت زمانی سطح دو در سامانه جامع امور گمرکی
18- پذیرش و تسهیل ورود موقت برای صادرکنندگان

به استناد مفاد تبصره 1 ذیل بند الف بخشنامه «دستورالعمل نحوه اخذ ضمانت‌نامه بانکی» رئیس کل گمرک ایران (درخصوص پذیرش ضمانت‌های موضوع بندهای 2 و 3 و 6 فوق‌الذکر)، ارائه ضمانت‌نامه بانکی با سررسید حداکثر یکساله بابت حقوق ورودی از سوی شرکت‌های مصوب شده به‌عنوان فعال اقتصادی مجاز (AEO) در هر زمان از سال امکان‌پذیر است.
در صورت احراز و اثبات موارد تخلف شرکت‌ها از معیارهای مندرج در شیوه‌نامه، تسهیلات اعطایی لغو خواهد شد.

واردات ایران از انگلیس ۸۴ برابر صادرات است

طبق آمارهای گمرک ایران، حجم صادرات ایران به انگلیس در ۱۱ ماهه امسال به ۱۱ میلیون دلار رسیده که نسبت به رقم مدت مشابه سال گذشته کاهش ۳۵ درصدی و نسبت به قبل از تحریم‌های آمریکا نیز کاهش ۷۷ درصدی را نشان می‌دهد.
همچنین حجم واردات کشورمان از انگلیس نیز طی ۱۱ ماهه امسال حدود ۹۴۰ میلیون دلار بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش ۱۰ درصدی دارد.

نشست مشترک

دکتر دژپسند وزیر اقتصاد و دارایی، پیشران های اقتصادی عضو مجمع کار آفرینان ایران

نافذ و معتبر بودن وضع عوارض صادراتی مواد معدنی خام و یا دارای ارزش پایین از ابتدای سال ۹۹

فهرست کالاهای معدنی خام یا دارای ارزش افزوده پایین مشمول عوارض صادراتی مصوب شورای اقتصاد

فاز اول بندر خشک پیشگامان یزد با حضور معاون اول رئیس جمهور به بهره برداری رسید

فاز اول بندر خشک پیشگامان با سرمایه گذاری ۲۷۵ میلیارد تومانی و در زمینی به مساحت ۷۰۰ هکتار احداث شده است.

با بهره برداری از این پروژه به طور مستقیم برای ۷۰ نفر و غیر مستقیم ۷۰۰ نفر اشتغالزایی ایجاد می شود.

فاز اول شامل ساختمان گمرک، سردخانه ۱۵ هزار تنی، دو باب انبار ۱۰ هزار متر مربعی و شانتینگ یارد است که با اتصال ریلی ایستکاه بندر خشک به ریل سراسری کشور متصل می شود.

جهانگیری در حاشیه افتتاح فاز اول بندر خشک پیشگامان یک اصله نهال غرس کرد .

معاون توسعه مدیریت و منابع گمرک ایران نیز در این مراسم معاون اول رییس جنهور را همراهی کرد.

چابهار با اتصال به ریل، هاب ترانزیت کالا می‌شود

رسولی، مدیرعامل راه آهن در اجلاس دریایی هندوستان 2021 گفت: چابهار یکی از بنادر مهم و تنها بندر اقیانوسی کشور است.
اتصال ریلی چابهار در آینده نزدیک، این بندر را به عنوان یکی از بنادر تأثیرگذار در حمل و نقل بین المللی کالا، به ویژه ترانزیت کالا میان کشورهای شبه قاره‌هند و کشورهای CIS تبدیل می‌کند.

آتش سوزی در گمرک مرزی افغانستان با ایران

استاندار فراه: این آتش سوزی امروز در میان تانکر های حامل نفت و گاز در گمرک ابونصرفراهی در خاک افغانستان به وقوع پیوست اما برای مهار این آتش سوزی تجهیزات مورد نیاز وجود ندارد.

این دومین بار است که در یک هفته اخیر گمرک ابونصرفراهی میان استان فراه و ایران دچار آتش سوزی می شود.

فهرست کالاهای قابل ترانزیت خارجی به مقصد افغانستان از طریق گمرک ماهیرود

از ارسال مواد غذایی و کانتینر های یخچال دار خودداری شود

 انجام تدبیر لازم برای ترخیص گروه کالایی ۲۷ که دارای ثبت سفارش و منشا ارز هستند

معاون بازرگانی داخلی وزارت صمت اعلام کرد: تمهیداتی اندیشیده شد تا گروه کالایی ۲۷ که دارای ثبت سفارش و منشا ارز هستند، نیز مجوز ورود به کشور را تا پایان سال دریافت کنند.

بر اساس اعلام گمرک، کالاهای گروه ۲۷ تعیین تکلیف می‌شوند

بر اساس اعلام گمرک، کالاهای گروه ۲۷ تعیین تکلیف می‌شوند
حکم ترخیص ۵۰ میلیون دلار کالای رسوبی

کالاهای گروه ۲۷ که در گمرک دپو شده‌اند، بالاخره مجوز خروج می‌گیرند. این کالاها، به رغم اینکه ثبت سفارش داشتند، پس از ورود به گمرکات، ممنوع اعلام شدند و اجازه ترخیص نیافتند. اما آنچه از اظهارات برخی منابع آگاه بر می‌آید، قرار گرفتن کالاها در این گروه کالایی بر اساس تصمیمات وزارت صمت است و تابع قواعد خاصی نیست. همچنین کالاهای گروه ۲۷ متفاوت از کالاهای گروه ۴ است. کالاهای گروه چهار، کالاهایی هستند که در سال ۹۷ با تصمیم دولت، ممنوعه اعلام شد. اما کالاهای گروه ۲۷ از سال ۹۸ به عنوان کالاهای ممنوعه معرفی شدند و در برهه‌های مختلف زمانی تغییراتی در لیست آن ایجاد شد.

ترخیص ۵۰ میلیون دلار کالای رسوبی

معافیت سود تفاوت نرخ ارز ناشی از تسعیر ارز صادرات از مالیات تصویب شد

سود تفاوت نرخ ارز ناشی از تسعیر ارز صادرات از مالیات معاف شد.

وارد کننده کافی برای خرید ارزهای حاصل از صادرات در سامانه نیما وجود ندارد

جمشید نفر، رئیس کمیسیون صادرات اتاق بازرگانی ایران: ما از ماه‌ها قبل اعلام کرده‌ایم که باید با ارز حاصل از صادرات به عنوان یک ارزش برخورد شود، یعنی این ارز با قیمتی بالاتر از بازار آزاد از صادرکننده خریداری شود تا در این شرایط دشوار، امکان توسعه تجارت و تداوم فعالیت‌ها به وجود آید اما متاسفانه هرگز این روند به مرحله اجرا نرسید و همین موضوع برای ما مشکل ساز شد.

یکی از مهم‌ترین مشکلاتی که صادرکنندگان امروز با آن مواجه هستند نبود خریدار کافی برای آنهاست. یعنی صادرکننده ارز خود را در سامانه عرضه می‌کند ولی وارکننده‌ کافی برای خرید آن وجود ندارد و این نقدشوندگی درآمد صادراتی را دشوار می‌کند.

احتمال صفر شدن تعرفه ۸۰ درصد کالاهای مبادله‌ای بین ایران و اوراسیا

سیاست دولت تا برداشته نشدن تحریم، کنترل ارزهای صادراتی است

محمود واعظی رئیس دفتر و سرپرست نهاد ریاست جمهوری :

تا زمانی که تحریم‌ها برداشته نشده سیاست دولت کنترل ارزهای صادراتی است تا بتواند نیازمندی‌های ضروری کشور را وارد کند، پس از برداشتن تحریم‌ها سیاست‌های ارزی ما متفاوت خواهد شد.

ارزیابی ما در سال آینده این است که روابط خارجی و شرایط در عرصه بین الملل تغییر خواهد کرد.

امروز به طور تقریبی بیشتر کشورهای اروپایی، آمریکا و مسئولان آن‌ها عنوان می‌کنند فشار حداکثری علیه ایران شکست خورده است. این به این معناست که کشورهای مختلف برای آنچه در دوران دولت ترامپ متوقف شده بود قصد همکاری دارند.

سال ۱۴۰۰ سالی متفاوت از امسال و سال ۹۸ و ۹۷ است که امیدواریم این تحولات باعث گشایش معیشت و زندگی مردم در سراسر کشور به ویژه استان اصفهان باشد.

میان اتاق بازرگانی و بخش خصوصی، مسئولان دولتی استان و استاندار و مدیران کل بخش‌های مختلف ارتباط خوبی وجود دارد و توانستند با هم افزایی برای حل مشکلات گام بردارند.

احتمال صفر شدن تعرفه ۸۰ درصد کالاهای مبادله‌ای بین ایران و اوراسیا

میرهادی سیدی، مشاور امور بین الملل و توافق های تجاری سازمان توسعه تجارت: آغاز مذاکرات برای توافقنامه تجارت آزاد بین ایران و اوراسیا از دستاوردهای توافقنامه تجارت ترجیحی با اتحادیه اوراسیا است. در صورت نهایی شدن توافقنامه تجارت آزاد بین ایران و اوراسیا، تعرفه گمرکی حدود ۸۰ درصد از کالاها برای طرفین صفر می شود.

پس از موافقنامه تجارت ترجیحی امتیاز کاهش تعرفه گمرکی ۵۰۲ قلم کالا از طرف اتحادیه اوراسیا به ایران واگذار شد و امتیاز کاهش تعرفه بیش از ۳۸۰ قلم کالا نیز از سوی ایران به این اتحادیه داده شد.

صادرکنندگان ارز دارند، اما خریداری برای آنها نیست

رییس کمیسیون صادرات اتاق بازرگانی ایران می‌گوید صادرکنندگان برای فروش ارز خود، خریدار کافی پیدا نمی‌کنند و این جدیدترین مشکلی است که در مسیر تجارت کشور به وجود آمده است.

چین همچنان اولین شریک تجاری ایران در ده ماهه 1399

مجموع مبادلات بازرگانی خارجی کشور جمهوری اسلامی ایران طی ده ماهه نخست سال 1399 ( منتهی به پایان دی ماه ) منتشر شده که بر اساس آن، چین همچنان اولین شریک تجاری ایران است.

چین همچنان اولین شریک تجاری ایران در ده ماهه 1399

دولت هنوز شرایط بازگشت ارز را تعیین‌ تکلیف نکرده، کارت بازرگانی صادرکنندگان را تعلیق می‌کند

رئیس کمیسیون تسهیل تجارت و توسعه صادرات اتاق بازرگانی تهران با اینکه تنها دو درصد از تسهیلات مصوب برای حمایت از صادرکنندگان در بودجه‌های سنواتی در اختیار سازمان توسعه تجارت قرار می‌گیرد، گفت: هنوز تکلیف رفع تعهد ارزی صادرکنندگان سال 1397 روشن نشده یا کارت بازرگانی برخی صادرکنندگان تعلیق شده است.

ترخیص ۴۰ میلیون دلار کالای ورود ممنوع/صمت هم ثبت سفارش کرده بود هم رایزنی!

با وجود رد و تائیدهای مربوط به حواشی کالاهای گروه ۲۷، معاون فنی گمرک ایران از تعیین تکلیف این گروه شامل حدود ۴۰ میلیون دلار کالای ورود ممنوع که در آستانه فساد قرار گرفته بودند در جلسه ای با حضور مسئولان مربوطه از جمله وزارت صمت خبر داد و اعلام کرد که صاحبان کالا به زودی می‌توانند نسبت به ترخیص کالای خود اقدام کنند.

به گزارش ایسنا، گروه ۲۷، گروه کالایی با اولویت ارزی غیر فعال است که با وجود دریافت اغلب مجوزهای قانونی از جمله ثبت سفارش وزارت صمت با محدودیت‌هایی مواجه شده و امکان ترخیص پیدا نکردند.

بخشنامه جدید بانک مرکزی برای مهلت انتقال ارز و نحوه برگشت ارزهای انتقال نیافته واردکنندگان

بانک مرکزی در واپسین روزهای سال 1399 مجدد 4 بخشنامه قبلی خود در حوزه واردات را اصلاح کرد و ضوابط جدیدی را پیش روی واردکنندگانی گذاشت که با ارز 4200 تومانی یا ارزهای حاصل از صادرات اقدام به واردات کالا کرده یا به دلایل بروکراتیک، موفق به واردات نشده و ارز آنها انتقال نیافته است.

مرز سیرانبند بانه رسمی شد

اسماعیل رستم‌پور فرماندار بانه در گفت وگو با ایرنا:

براساس تفاهم نامه منقعد شده بین دولت‌ مرکزی عراق و ایران، مرز سیرانبند این شهرستان رسمی شد و واردات و صادرات کالا در آن انجام می‌شود.

تاکنون دولت مرکزی عراق به دلایلی از رسمی شدن این مرز اجتناب کرده بود که امروز رسمیت یافت.

تجارت 6.8 میلیارد دلاری کشور در بهمن ماه

سخنگوی گمرک: کارنامه تجارت خارجی کشورمان در بهمن ماه، 6 میلیارد و 817میلیون دلار بود که سهم صادرات، سه میلیارد و135 میلیون دلار و سهم واردات سه میلیارد و 682میلیون دلار بوده است.

سید روح اله لطیفی ، سخنگوی گمرک اظهار داشت: کارنامه تجارت کشورمان در مجموع یازده ماه سال جاری، 134میلیون تن کالا به ارزش 65.5میلیارد دلار بوده که سهم صادرات 103میلیون و 90هزار تن به ارزش 31 میلیارد و 198میلیون دلار و سهم واردات 30 میلیون و 818هزار تن کالا به ارزش 34میلیارد و 321میلیون دلار بوده است.

 لطیفی در خصوص عملکرد تجارت خارجی کشور در بهمن ماه گفت: تجارت خارجی کشور در بهمن ماه، افزایش 184 میلیون دلاری در صادرات و کاهش 50 میلیون دلاری واردات را نسبت به دی ماه تجربه کرده است.

وی افزود: در دی ماه عملکرد تجارت خارجی کشور 6 میلیارد و 732میلیون دلار بود که سهم صادرات دو میلیارد و951میلیون دلار و سهم واردات سه میلیارد و 781 میلیون دلار بوده است اما در بهمن ماه، تجارت خارجی به 6 میلیارد و817میلیون دلار رسید که نسبت به دی ماه،85میلیون دلار افزایش تجارت را شاهدبودیم.

سخنگوی گمرک در خصوص مقاصد صادراتی کشور در بهمن ماه، توضیح داد: چین با یک میلیون و 714 هزار تن به ارزش 845 میلیون دلار ، عراق با یک میلیون و 570هزار تن به ارزش 477میلیون دلار، امارات با یک میلیون و 160هزار تن به ارزش 441 میلیون دلار، افغانستان با 576هزارتن به ارزش 185 میلیون دلا و ترکیه با 165 هزار تن به ارزش 183 میلیون دلار و جمعا باپنج میلیون و 185 هزار تن کالا و ارزش دو میلیارد و 131 میلیون دلار، پنج مقصد نخست صادراتی کشورمان بودند که 60 درصد کل وزن و 70درصد ارزش کالاهای صادراتی کشورمان در بهمن ماه را به خود اختصاص دادند.

وی در خصوص کشورهای طرف معامله با کشورمان برای واردات کالا گفت:امارات با 372هزارتن کالا به ارزش یک میلیارد و 61میلیون دلار، چین با 308 هزار تن به ارزش 908 میلیون دلار، ترکیه با 360 هزار تن به ارزش 426 میلیون دلار، آلمان با 186هزار تن به ارزش 210میلیون دلار و هند با 220هزار تن به ارزش 202میلیون دلار به ترتیب پنج کشور طرف معامله برای واردات کالا به کشورمان بودند که جمعا با یک میلیون و 446هزار تن به ارزش دو میلیارد و 807میلیون دلار، 56درصد وزن و 76 درصد ارزش واردات در بهمن ماه به این پنج کشور اختصاص داشته است.

 صادرات قیر مشمول مالیات شد

نمایندگان در جلسه علنی عصر امروز مجلس در جریان بررسی بخش درآمدی لایحه بودجه سال ۱۴۰۰، با الحاق یک بند درآمدی به ماده واحده این لایحه موافقت کردند که درآمد حاصل از صادرات قیر مشمول مالیات گردد.

گفتنی است، درآمد حاصل از صادرات قیر که در سال های گذشته بر اساس ماده ۱۴۱ قانون مالیات های مستقیم معاف از مالیات بود.

۳۰ میلیارد دلار ارزش تجارت ۱۰ ماهه ایران به ۱۵ کشور همسایه

آرزو غنیون، معاون دفتر آمار و پردازش اطلاعات گمرک ایران: از ابتدای امسال تا پایان دی‌ماه، میزان صادرات قطعی کالاهای غیرنفتی ایران به ۱۵ کشور همسایه نزدیک به ۵۵ میلیون تن به ارزش ۱۶ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار و در مقابل، میزان واردات حدود ۱۴.۴ میلیون تن به ارزش ۱۴ میلیارد دلار بوده است.

به گزارش خبرنگار مهر، میرهادی سیدی در نشست هماهنگی اولین نمایشگاه اختصاصی اوراسیا اظهار داشت: در منطقه‌ای که کشور ما قرار دارد، اتحادیه‌ای از پنج کشور شکل گرفته است که ثمرات مثبتی در پی خواهد داشت تا از این طریق صلح و تعامل منطقه افزایش پیدا کند.

مشاور امور بین الملل سازمان توسعه تجارت با بیان اینکه برای رسیدن به توافقنامه ترجیحی با اوراسیا دو سال مذاکره فشرده انجام شد، افزود: در تجارت ترجیحی ۵۰۲ قلم از اوراسیا و ۳۸۱ کالا از ایران مورد توافق قرار گرفت. برای این اقلام تعرفه گمرکی کاهش چشمگیری پیدا کرده اما هنوز به صفر نرسیده است.

سیدی با بیان اینکه پتانسیل افزایش تجارت با کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا وجود دارد، گفت: مذاکرات تجارت آزاد با تعرفه صفر از هفته گذشته آغاز شده است و در صورت رسیدن به این هدف بازاری را بدون رقیب در دست خواهیم داشت زیرا این اتحادیه تنها با ویتنام، سنگاپور و صربستان موافقت نامه ترجیحی امضا کرده است.

وی با تاکید بر اینکه ایران می‌تواند به زودی بازاری با تعرفه صفر را در اختیار داشته باشد، اظهار داشت: تجارت با اتحادیه اقتصادی اوراسیا ظرفیت ۳۰ میلیارد دلاری دارد و در حالی که تنها از سه میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار آن بهره مند شده ایم.

مشاور امور بین الملل سازمان توسعه تجارت گفت: باید توجه بخش خصوصی و تولیدکنندگان را برای بهره مندی از این فرصت ظرفیت جلب کنیم که البته همکاری تجار در یک سال اخیر موجب افزایش ۸۰ درصدی در صادرات و واردات اقلام موافقت نامه شده است.

وی تاکید کرد: تجارت با اتحادیه اقتصادی اوراسیا تسهیل در تعاملات و تبادلات را در پی دارد.

گفتنی است، اولین نمایشگاه اختصاصی اوراسیا از ۲۸ تا ۳۱ اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۰ در محل دائمی نمایشگاه‌های بین المللی تهران برگزار خواهد شد.

رئیس سازمان توسعه تجارت: از سال ۹۷ تاکنون ۴۰ میلیارد یورو ارز حاصل از صادرات برگشته است

حمید زادبوم: از ۲۲ فروردین ۹۷ تا پایان آذر ماه حدود ۴۰ میلیارد یورو ارز به کشور بازگشته است، البته ۱۸ میلیارد یورو آن ایفای تعهد نشده است، اما من اطمینان دارم که آن هم به روش‌های مختلف برگشته است.

از ابتدای سال ۹۷ تا پایان آذر ماه ۹۹ میزان صادرات کشور حدود ۶۳ میلیارد یورو بوده است که از این مقدار حدود ۴۰ میلیارد یورو ارز حاصل از صادرات برگشته است و حدود ۵۰ درصد آن مربوط به استان تهران بوده است و به عبارتی بیش از ۲۰ میلیارد یورو از بازگشت ارز حاصل از صادرات طی مدت مذکور مربوط به استان تهران بوده است.

5 مرز ایران و عراق به روی مسافران بسته شد/مرزهای تجاری باز هستند

سخنگوی گمرک: برخی از مرزهای ایران و عراق به دلیل کنترل شیوع ویروس کرونای انگلیسی به روی مسافران بسته می شود.

سید روح اله لطیفی، سخنگوی گمرک اظهار داشت: به منظور جلوگیری از شیوع کرونای انگلیسی و با تصمیم استان های مرزی، تردد مسافر در مرزهای”کیله” سردشت، “پیرانشهر، چذابه و شلمچه بسته شده است و مرز مهران از فردا تا اطلاع ثانوی بسته می شود.

وی افزود : این تصمیمات صرفا در حوزه تردد مسافری است و شامل کالاهای تجاری نمی شود و همچنان فعالیت تجاری این مرزها ادامه دارد.

سخنگوی گمرک تاکید کرد: پیش از این نیز به دلیل شیوع کرونا صرفا افرادی امکان تردد از مرزها به سمت عراق یا بالعکس را داشتند که دارای مجوز تردد خاص مانند ویزای درمان، تحصیل، تجار و دیپلماتیک بودند که در این برهه زمانی امکان تردد را نخواهند داشت.

وی در پایان گفت :کالاهای تجاری نیز از ابتدای شیوع کرونا بر اساس پروتکل های بهداشتی در مرزها مبادله می شدند .

بازدید فرماندار جلفا از اداره کل گمرک جلفا

فرماندار شهرستان جلفا ، با حضور در اداره کل گمرک جلفا ، از واحدهای مختلف این گمرک بازدید نموده و در جریان امور ترخیص کالا قرار گرفت.

احمدی ، فرماندار جلفا ، ضمن قدردانی از زحمات کارکنان گمرک جلفا ، اظهار داشت : گمرک جلفا به لحاظ قرار گرفتن در نقطه صفر مرزی ، بعنوان دروازه اورآسیا ، نقش مهمی در امر تجارت خارجی با کشورهای اورآسیا دارد.
در این بازدید ، مدیر کل گمرک جلفا ، عملکرد ۱۰ ماهه این اداره کل را در رویه های مختلف نیز ، ارائه داد.
خلیلی ، با اشاره به افزایش ۶ درصدی درآمد گمرک جلفا در مدت یاد شده افزود : طی ۱۰ ماهه نخست امسال ، ۱۹۰ تن کالا به ارزش ۳۸۲ میلیون دلار ، انواع کالاهای تجاری از جمله نهاده های تولید ، از طریق گمرک جلفا وارد کشور گردیده و در آمد ۲۴۲ میلیارد تومانی را رقم زده است.
مدیر کل گمرک جلفا خاطر نشان کرد : طی همین مدت ، ۳۸۸ هزار تن انواع کالا به ارزش ۱۳۰ میلیون دلار ، از جمله فراورده های نفتی و مصالح ساختمانی ، به کشورهای اورآسیا صادر گردیده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ، ۷۴ درصد رشد نشان می دهد‌.

اطلاعیه مهم سامانه جامع تجارت

 به اطلاع کاربران محترم می‌رساند پیرو مصوبات شورای اجرایی فناوری اطلاعات و هماهنگی با گمرک ج.ا.ا، از این پس در مرحله دوم دوراظهاری واردات در سامانه EPL، درج شناسه یکتای #قبض_انبار الزامی می‌باشد. همچنین لازم به ذکر است، تنها شناسه یکتای قبوض انبار صادر شده در #سامانه_جامع_انبارها، قابلیت استفاده در رویه گمرکی را خواهند داشت.

کشتیرانی ایران به آمریکای لاتین متصل می‎شود

رئیس کمیسیون توسعه تجارت اتاق تعاون: قرار است خط مستقیم کشتیرانی ایران به آفریقای‎جنوبی و سپس آمریکای لاتین راه‎اندازی شود. طراحی خط مذکور در دستور کار قرار دارد و ثبت درخواست متقاضیان حمل مستقیم کالا به این کشورها در حال انجام است.

توسعه روابط ایران و ارمنستان/نرخ ضمانت نامه بانکی کاهش می یابد

رئیس اتاق ایران در دیدار با وزیر اقتصاد ارمنستان، بر گسترش روابط تجاری دو کشور تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اتاق بازرگانی ایران، غلامحسین شافعی در نشست با وزیر اقتصاد ارمنستان که در رأس هیئتی از مقامات دولتی و فعالان بخش خصوصی این کشور در اتاق ایران حضور پیدا کرد، پیشنهاد تأسیس یک شرکت ترانزیتی و حمل‌ونقل مشترک بین دو کشور را مطرح و تأکید کرد: تولید مشترک بین ایران و ارمنستان ایده‌ای موفق خواهد بود.

وی ضمن اشاره به ظرفیت‌های همکاری دوجانبه بین دو کشور، چالش‌ها و موانع موجود در برابر گسترش سطح روابط تجاری و افزایش حجم سرمایه‌گذاری‌های مشترک مطرح و بررسی شد.

شافعی، رئیس اتاق ایران در این نشست با توجه به مشکلات حوزه حمل‌ونقل پیشنهاد راه‌اندازی یک شرکت ترانزیت و حمل‌ونقل مشترک را مطرح و تأکید کرد: تولید مشترک بین ایران و ارمنستان ایده‌ای موفق خواهد بود که با ایجاد واحدهای تولیدی در ارمنستان از سوی سرمایه‌گذاران ایرانی و یا انتقال بخشی از زنجیره تولید یک محصول به ارمنستان می‌تواند به توسعه روابط و ایجاد مناسبات پایدار کمک کند.

وی همچنین بازار ارمنستان را برای اهداف تجاری و سرمایه‌گذاری ایرانیان با توجه به پررنگ بودن نقش این کشور در منطقه اوراسیا و دسترسی مناسب این کشور به بازار اروپا، بسیار ارزشمند توصیف کرد و گفت: ایران و ارمنستان به کمک مذاکره، اعزام و پذیرش هیئت‌های تجاری و برگزاری نمایشگاه می‌توانند در راستای کاهش هزینه‌های تجاری با یکدیگر به تفاهم برسند.

به اعتقاد رئیس اتاق ایران با توجه به رشد اقتصادی ارمنستان و ظرفیت‌هایی که این کشور در حوزه‌های مختلف اقتصادی دارد، دو کشور می‌توانند برای توسعه سطح روابط با یکدیگر برنامه‌ریزی کنند.

رابطه مناسب ارمنستان با کشورهای اروپایی، پیوستن این کشور به سازمان جهانی تجارت و نقش بسزای ارمنستان در منطقه اوراسیا، نکاتی هستند که به اعتقاد شافعی در توسعه مناسبات بین ایران و ارمنستان اهمیت بالایی دارند.

رئیس اتاق ایران با بیان این مطلب که تنها مرز زمینی مشترک ایران با اوراسیا محدود به منطقه مرزی بین ایران و ارمنستان می‌شود، زمینه‌های همکاری بین دو کشور را متنوع دانست و ادامه داد: ایران و ارمنستان می‌توانند در حوزه‌های کشاورزی، دام‌پروری، آبزی‌پروری، صنایع تبدیلی و توسعه روابط بین بنگاه‌های کوچک و متوسط با یکدیگر همکاری مشترک تعریف کنند.

وی همچنین به مسئله ضمانت‌نامه‌های بانکی موردنیاز برای حضور شرکت‌های ایرانی در مناقصه‌های دولتی ارمنستان و بالا بودن نرخ آن‌ها اشاره کرد و خواستار رسیدگی به این مسئله شد.

کاهش نرخ ضمانت نامه های بانکی

در این راستا واهان کروبیان، وزیر اقتصاد ارمنستان با اعلام این خبر که دولت ارمنستان در حال پیگیری مسئله بالا بودن نرخ ضمانت‌نامه‌های بانکی برای مشارکت شرکت‌ها در مناقصه‌های دولتی است، اعلام کرد: این موضوع در دست پیگیری است و به زودی نرخ‌ها کاهش پیدا می‌کند، البته به دنبال حذف آن‌ها نیستیم و قرار است به جای ۱۱۰ درصد که در حال حاضر درخواست می‌شود این رقم به ۲۰ تا ۳۰ درصد برسد.

وزیر اقتصاد ارمنستان همچنین از اعزام هیئت کارآفرینان ارمنستان تا یک ماه آینده به شهر اصفهان خبر داد و خواستار اعزام هیئی از بخش خصوصی ایران به ارمنستان شد. به باور او این رفت‌وآمدها موجب آشنایی بیشتر فعالان اقتصادی از یکدیگر و توانمندی‌های موجود می‌شود.

کروبیان همچنین از ایده تأسیس واحدهای تولیدی در ارمنستان از سوی سرمایه‌گذاران ایرانی استقبال کرد و این راهکار را در مسیر توسعه مناسبات پایدار بین دو کشور مؤثر خواند.

وی در ادامه مسائل بانکی و محدودیت‌هایی که وجود دارد را مانعی در برابر مراودات بین دو کشور دانست و از ارائه پیشنهادهایی به رئیس‌کل بانک مرکزی در راستای حل مشکلات بانکی خبر داد.

وزیر اقتصاد ارمنستان معتقد است از بین پیشنهادهای ارائه شده بدون شک یک یا دو مورد آن قابلیت اجرا دارد.

در ادامه این نشست یادداشت تفاهمی بین اتاق ایران و مرکز حمایت از سرمایه‌گذاری ارمنستان به امضا رسید.

این یادداشت تفاهم بین محمدرضا کرباسی، معاون بین‌الملل اتاق ایران و لوان اهانسیان، دبیرکل مرکز حمایت از سرمایه‌گذاری ارمنستان، امضا شد. در این رابطه اهانسیان امضای یادداشت تفاهم را فرصتی برای ترغیب سرمایه‌گذاران دو کشور برای تحکیم روابط و کمکی به جامعه کارآفرینی دو کشور دانست.

وزیر اقتصاد ارمنستان گفت: آمادگی داریم عرصه کشورمان را در اختیار تجار ایران برای ورود به کشورهای ثالث قرار دهیم.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت صمت، وهان کروبیان وزیر اقتصاد ارمنستان پس از امضای تفاهمنامه با وزارت صمت ایران، فعال کردن روابط اقتصادی دو کشور را مورد تاکید قرار داد و اظهار داشت: در زمینه تجارت متقابل و همکاری‌ها و تولیدات مشترک برای ورود ایران به بازار کشورهای دیگر آماده همکاری هستیم.

وی با اشاره به اینکه ارمنستان بازار بزرگی در اختیار دارد، گفت: آمادگی داریم عرصه کشورمان را در اختیار تجار ایران برای ورود به کشورهای ثالث قرار دهیم.

وی همچنین بر تسهیل مراودات تجاری و رفع مشکلات تجار دو کشور تاکید کرد.

صادرات ایران به ارمنستان حدود ۳۰۰ میلیون دلار است

علیرضا رزم‌حسینی نیز در خصوص توسعه همکاری‌های دوجانبه، تصریح کرد: صادرات ایران به ارمنستان حدود ۳۰۰ میلیون دلار است که امضای این تفاهم نامه کمک شایانی در جهت ارتقا این رقم خواهد کرد.

وی ارمنستان را جزو کشورهای اوراسیا دانست و اضافه کرد: ارزیابی مثبتی از تجارت با اوراسیا داریم و طبق تأکیدات رئیس جمهور باید مذاکرات برای پیوستن به اوراسیا به صورت دائمی انجام بشود که ارمنستان در این حوزه برای توسعه مراودات می‌تواند کمک شایانی کند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت حوزه‌های معادن، مواد غذایی و لوازم خانگی را فرصت‌های مناسبی برای تجار دو کشور در جهت توسعه همکاری‌های متقابل اعلام کرد.

رزم حسینی تصریح کرد: دولت بخش خصوصی دو کشور را برای توسعه مراودات و تجارت در خصوص کالاهای دارای توجیه اقتصادی، حمایت خواهد کرد.

سفر هیاتی از شرکت‌های دانش بنیان ایران به ارمنستان

🎥به گزارش ژرژ ابراهیمی خبرنگار سرویس بین الملل خبرگزاری صداوسیما از ایروان ، هیات ۳۰ نفره متشکل از شرکت‌های دانش‌بنیان ایران ازجمله در حوزه‌های نساجی، کشاورزی، ماشین‌آلات، ساختمان، پتروشیمی وارد ارمنستان شدند.

در نشست ایروان با حضور شرکت‌های دانش‌بنیان، و فناور ایرانی و شرکت‌های ارمنستانی که برخی مقامات ارمنستان نیز در آن حضور داشتند راه‌های توسعه همکاری‌های دو کشور در زمینه صنایع دانش بنیان بررسی گردید. در چارچوب نشست ایروان نمایشگاه محصولات دانش‌بنیان ساخت کشورمان در زمینه مواد شیمیایی، آرایشی و بهداشتی، مواد غذایی ارگانیک، دیجیتال و ماشین آلات برپا شده است.
شرکت‌های ایرانی قرار است همچنین از مراکز تخصصی و شرکت‌های تولیدی ارمنستان بازدید کنند. به گفته نمایندگان شرکت‌های دانش بنیان بازار ارمنستان ظرفیت بالایی برای پذیرش شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق دارد و تبادلات تجاری با این کشور می‌تواند نقشی تأثیرگذار در توسعه روابط دوجانبه داشته باشد.
اتحادیه اوراسیا بازار مهمی برای محصولات ایرانی به خصوص محصولات دانش‌بنیان و فناورانه به شمار می‌رود. مناسبات مشترک سیاسی، اقتصادی و فرهنگی بین ایران و ارمنستان در دوران کنونی، فرصتی برای توسعه صادرات به ارمنستان به عنوان دروازه‌ای برای ورود به بازار اوراسیا فراهم آورده است.

صادرات بیش از ۱۰میلیارد دلاری به کشورهای عربی همسایه

مدیرکل دفتر عربی و آفریقایی سازمان توسعه تجارت ایران ضمن تشریح جایگاه کشورهای عربی در میان بازارهای هدف صادرات و همسایگان ایران در ۱۰ ماهه سال ۱۳۹۹، گفت: مجموع صادرات غیرنفتی ایران در ۱۰ ماهه سال جاری حدود ۲۸میلیارد دلار برآورد شده است.

مشکل ورود کامیون‌های ترانزیت ایرانی به گرجستان حل شد

وزیر راه و شهرسازی گفت: مشکل ورود کامیون‌های ترانزیتی ایرانی به گرجستان با رایزنی‌ها و هماهنگی ها، رفع شد.

بازگشایی گذرگاه‌های مرزی عراق برای ترانزیت

در پی سفر رئیس قوه قضائیه به کشور عراق، وزارت حمل و نقل عراق با صدور دستورالعملی در ارتباط با موضوع ترانزیت کالا، دستور استفاده از گذرگاه‌های زمینی و مهمی از جمله «زرباطیه»،«المنذریه»، «طریبیل»، «القائم»، «سفوان» و «عرعر» را برای ترانزیت صادر کرد.

کالاهای اولویت چهار ترخیص می شوند

رستگاری از گمرک

ترخیص کالا از گمرک و حواشی آن در دولت دوازدهم از موضوعاتی است که خبر آن هیچ ‌گاه از درگاه سایت‌های خبری پایین نیامده و همیشه بهانه‌ای برای طرح مجدد داشته است.

داستان ترخیص که در این دولت چند وزیر و سرپرست را به خود دیده، همچنان سوژه‌های جدیدی برای مطرح کردن دارد و در این میان مشکلات اقتصادی و تجاری و کاهش دسترسی به ارز به گرمی بازار آن دامن زده ‌است. در روزهای اخیر نیز در آخرین فعل و انفعالات انجام شده در دستورالعمل‌های گمرکی، گویا طبق اعلام گمرک ایران امکان ترخیص آن دسته از کالاهای گروه ۴ (واردات ممنوع) که دارای ثبت سفارش بانکی بوده و قبل یا حتی بعد از تاریخ ممنوعیت تامین ارز شده باشند، بدون قید زمانی فراهم شده و طبق اعلام، در زمینه ترخیص ثبت‌سفارش‌های بدون انتقال ارز نیز به‌زودی تصمیم‌گیری خواهد شد

۶ مصوبه بسیار مهم در خصوص تلورانس ارزش، وزن، کالاهای متروکه، کالاهای ممنوعه و ترانزیت خارجی

معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران از تصویب ۶ مصوبه بسیار مهم در خصوص تلورانس ارزش ، وزن ، کالاهای متروکه ، کالاهای ممنوعه و ترانزیت خارجی با هدف تسریع و تسهیل تجارت خبر داد .

تلورانس وزنی به نفع صاحبان کالا اصلاح شد

مهرداد ارونقی معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران با بیان این خبر در خصوص پیشنهادات گمرک و مصوبات ستاد تنظیم بازار، اعلام کرد: با عنایت به مشکلات متعدد مربوط به رفع تعهدات ارزی ناشی از اخــــتلاف وزن پروانه های وارداتی و به منظور تسهیل در تجارت فرامرزی مقرر شد وزارت صنعت، معدن و تجارت،گمرک و بانک مرکزی ، نسبت به پذیرش تلورانس وزنی ۱/۵ درصد برای «کالاهای فله و کالاهای اساسی و ضروری» مشمول دریافت ارز ترجیحی (گروه یک کالائی) که بصورت فله یا کانتینری وارد می شوند، اقدام نمایند و درخصوص سایر کالاها از جمله کالاهای اساسی مشمول گروه ۲۱، حداکثر ۳ درصد تلورانس وزنی، قابل پذیرش بوده و ملاک رسیدگی قرار گیرد.

مبنای محاسبه تلورانس وزنی، وزن کل ثبت سفارش شد نه وزن هر محموله

مهرداد جمال ارونقی افزود: در خصوص رفع تعهد ارزی کالاهایی که معیار اقدام، وزن کالا می باشد به گمرک و بانک مرکزی اختیار داده شد تا نسبت به محاسبه تلورانس وزنی، با درنظر گرفتن ثبت سفارش اقدام نمایند و چنانچه تلورانس وزنی بر اساس وزن کل ثبت سفارش باشد، در مجموع، مورد پذیرش بوده و ملاک اقدام و اجرا برای بانک مرکزی خواهد بود.

تلورانس اختلاف ارزش تا ۷ درصد به نفع صاحبان کالا تغییر کرد

معاون امور گمرکی گمرک کشور تصریح کرد: پیرو تصمیمات قبلی کارگروه تنظیم بازار در خصوص بیش‌بود یازده قلم کالاهای اساسی و ضروری، گمرک ج.ا.ا مجاز گردید در بررسی ارزش یازده قلم کالای اساسی و ضروری معادل ۵ درصد بیشتر از ارزش های متوسط ابلاغی را اعمال نموده و چنانچه در بررسی پرونده های اختلافی، میزان بیش بود ارزش، بیش از ۵ درصد و تا ۷ درصد باشد بایستی پس از کسر ۵ درصد، مابقی را بعنوان بیش بود تلقی و لحاظ نماید. باید به این نکته توجه کرد که پس از تعدیلات اعلام شده، بیش بود ارزش های بالاتر از ۷ درصد، بدون کسر ۵ یا ۷ درصد اعلام شده، بصورت کامل مبنای محاسبه قرار خواهد گرفت.

پذیرش درخواست ترانزیت خارجی در گمرک بوشهر بدون ثبت سفارش

ارونقی در ادامه خاطرنشان کرد: در راستای پیشنهادات ارائه شده از سوی مراجع ذیربط در استان بوشهر، به گمرک این اختیار داده شد تا با درخواست صاحبان کالا های دارای اولویت ارزی ۱ ، ۲۱ ، ۲۲ ، ۲۳ و ۲۴ بر ترانزیت خارجی این کالاها بدون مطالبه ثبت سفارش با اخذ تضامین لازم ، تحت رویه “ترانزیت خارجی”اقدام وکنترلهای لازم را در این خصوص انجام دهد تا از رسوب کالا در مناطق ویژه اقتصادی واماکن گمرک جلوگیری شود.

متروکه نشدن کالاهای اساسی به زودی بررسی می شود

به گفته ارونقی، موضوع متروکه شدن کالاهای اساسی درگمرکات کشور متاثر از مصوبات وبخشنامه های صادر شده مطرح ومقرر شد جلسه ای با محوریت معاونت بازرگانی داخلی ودستگاههای ذیربط تشکیل و راهکارهای اجرائی برای تصمیم گیری به جلسات آتی کارگروه ستاد تنظیم بازار ارائه شود.

کالاهای گروه ۲۷ ممنوعه در آستانه تصمیم گیری نهایی

معاون فنی گمرک ایران با اشاره به گزارش گمرک ایران مبنی بر در آستانه فساد قرار گرفتن کالاهای مشمول گروه ۲۷ موجود در بنادر و گمرکات کشور که دارای اولویت ارزی غیرفعال هستند گفت: در این زمینه هم مقرر شد جلسه ای با مسئولیت دفتر مقررات صادرات و واردات و با حضور بانک مرکزی، گمرک ج.ا.ا، دبیرخانه کارگروه تنظیم بازار تشکیل و با سازو کار قانونی اقدام لازم بعمل آید.

خط کشتیرانی بندرعباس به بندر لاذقیه سوریه، اسفند ماه آغاز به کار می کند

تهران – ایرنا – رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و سوریه گفت: بیستم اسفند امسال، خط کشتیرانی بندرعباس به بندر لاذقیه سوریه آغاز به کار خواهد کرد.

به گزارش ایرنا ؛ کیوان کاشفی” در  گفت و گویی اظهار داشت: طبق توافق صورت گرفته، ماهی یک‌بار کشتی‌های باری به‌طور منظم از ایران به سوریه حمل بار خواهند داشت که نخستین محموله در تاریخ بیستم اسفند به بندر لاذقیه ارسال خواهد شد.

وی با بیان اینکه برای راه اندازی این خط، هماهنگی‌های لازم با ستاد توسعه روابط اقتصادی ایران با عراق و سوریه و سازمان کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران صورت گرفته است ؛ افزود : قرار است در صورت نیاز این خط کشتیرانی به دو خط یعنی هر ۱۵ روز یکبار ارسال کالا به لاذقیه تبدیل شود، اما در ابتدای کار، یک‌بار در ماه صادرات به سوریه را به‌صورت منظم شروع می‌کنیم.

کاشفی گفت: قبلاً مشکل اصلی این بود که باید بارهای صادراتی در بندرعباس دپو می‌شد تا اینکه به ظرفیت مورد نظر می‌رسید؛ در آن صورت کشتی به سمت بندر لاذقیه حرکت می‌کرد، اما اکنون این محدودیت زمانی و معطلی ۴۵ روز برداشته ‌شده و هرماه به‌طور منظم کشتی لاینر به سوریه خواهد رفت.

وی افزود: این نظم در صادرات حتماً به حجم صادرات کمک خواهد کرد و اگر ظرفیت تجارت میان دو کشور بیشتر شود، خطوط کشتیرانی بیشتری به این موضوع اختصاص داده خواهد شد.

کاشفی ادامه داد: هیچ محدودیتی در اقلام صادراتی وجود ندارد ضمن اینکه این کشتی‌ها هم کانتینربر و هم فله‌بر است و صادرکنندگان در صورت تمایل می‌توانند سوریه را به‌عنوان مقصد کالای صادراتی خود انتخاب کنند.

به گزارش اتاق بازرگانی صنایع ؛ معادن و کشاورزی ایران ؛ چندی قبل نیز ؛‌ کاشفی عضو هیئت‌رئیسه اتاق ایران در سفر به سوریه و در ملاقات با نخست وزیر این کشور ؛ گزارشی از چگونگی تأسیس مرکز تجارت ایرانیان به نخست‌وزیر سوریه ارائه کرد.

وی در این دیدار  با اشاره به تحریم‌های آمریکا، گفت: معتقدیم فشارهای تحریم به دو کشور سوریه و ایران به نقطه پایان خود رسیده و این دو کشور توانسته‌اند الگویی از مقاومت در برابر زیاده‌خواهی آمریکا به دنیا معرفی کنند.

حسین عرنوس، نخست‌وزیر سوریه در این دیدار ضمن تشکر و قدردانی از حمایت‌های دولت و مردم ایران، خواستار افزایش مبادلات اقتصادی دو کشور توسط بخش خصوصی شد.

عرنوس با اشاره به صدمات سوریه در جنگ، مشارکت بیشتر شرکت‌های ایرانی در امر بازسازی و راه‌اندازی مجدد کارخانه‌های سوریه را خواستار شد.

 نخست‌وزیر سوریه همچنین با اظهار خوشحالی از تأسیس مرکز تجارت ایرانیان در دمشق، این اقدام اتاق ایران را ناشی از اشتیاق بخش خصوصی ایران برای حضور در اقتصاد سوریه دانست و از حمایت کامل دولت سوریه از این مرکز خبر داد.

همچنین در سفر هیات ایرانی به حلب برنامه‌ریزی جهت برگزاری نمایشگاه در فروردین سال 1400 انجام گرفت و به‌علاوه اولین فروم تجاری در مرکز تجارت ایرانیان در آیین سفر برگزار و طی آن ظرفیت‌های همکاری دو کشور ایران و سوریه بررسی شد.

یادآور می شود ؛ طی ۷ ماهه ابتدایی سال جاری حدود ۷۳ میلیون دلار صادرات به سوریه و حدود ۱۰ میلیون دلار از کشور فوق واردات صورت گرفته است.

در همین سال مهم‌ترین کالاهای صادراتی ایران به سوریه شامل قطعات خودرو، دارو، میله‌های آهنی و فولاد، لوله و پروفیل، قطعات توربین‌های گازی، شیرخشک اطفال، پسته، شیرآلات بهداشتی، کربنات دی سدیم و مخمرها بوده و مهم‌ترین اقلام وارداتی ایران از سوریه نیز شامل فسفات، روغن زیتون، نباتات، مغز میوه و پارچه بوده است.

صادرات رب گوجه فرنگی تا پایان فروردین ماه سال ۱۴۰۰ بلامانع است

صادرات رب گوجه فرنگی در بسته‌بندی و احجام مختلف با رعایت سایر ضوابط و مقررات مربوطه تا پایان فروردین ماه سال 1400 بلامانع است.

دیدار رئیس اتحادیه اقتصادی اوراآسیا با رئیس مجلس شورای اسلامی

میخاییل میاسنیکوویچ رئیس اتحادیه اقتصادی اورآسیا:

صفحه جدیدی در روابط این اتحادیه و ایران بوجود آمده است.

وی افزود: پنج کشور عضو اتحادیه اوراآسیا تصمیم گرفته اند همکاری با ایران گسترش یابد.

رئیس اتحادیه اقتصادی اورآسیا تصریح کرد: ما مشکل اقتصادی با ایران نداریم بلکه به رویکردهای جدید، بویژه در تسویه حساب های مالی داریم و از شما درخواست دارم خریداران ایرانی به ارزهای داخلی دسترسی داشته باشند تا تبادل تجاری تسهیل شود.

ما می خواهیم ایران در همکاری نگاه ویژه به اورآسیا داشته باشد.

تسهیلات گمرکی برای خوشنام ها

رئیس کل گمرک ایران اعتقاد دارد گمرکات مرزهای عبور هستنند نه دپو؛ اما تحریم‌ها باعث شده تا مدت زمان رویه‌های گمرکی افزایش یابد. در عین حال تسهیلاتی برای فعالان اقتصادی مجاز و خوشنام در نظر گرفته شده است.

این مقام مسوول، در توضیح این تسهیلات گفت: در حال حاضر ۲۳۰ شرکت و سازمان خوشنام در امر تجارت می‌توانند با ضمانتنامه‌های یکساله کالای خود را ترخیص کنند. به عبارتی، آنها می‌توانند اظهارنامه خود را تحویل بدهند و حقوق عوارض گمرکی را تا یک سال بعد پرداخت کنند. این امر به نقدینگی آنها کمک خواهد کرد.

همچنین در مورد استرداد حقوق ورودی کالا نیز مواد اولیه که وارد می‌شود و در فرآیند تولید کالا قرار می‌گیرد، تضمینی از فعالان اقتصادی مجاز گرفته می‌شود تا در فرآیند ساخت پس از صادرات تضامین آنها مسترد شود. علاوه بر این ایجاد گمرکات تخصصی و انبارهای اختصاصی کاهش رسوب کالا، کاهش هزینه ماندگاری کالا، انبارداری و باربری را به دنبال داشته است.

به این صورت شرکت‌ها می‌توانند تا زمان تامین ارز از سوی بانک مرکزی، کالاهای خود را در انبارهای اختصاصی‌شان زیر نظر گمرک اداره و نگهداری کنند. در عین حال استفاده از ماده ۴۲ قانون گمرکی نیز توانست چند میلیارد دلار به فعالان اقتصادی کشور کمک کند. بر اساس این ماده قانونی، در شرایط فورس ماژور، کالا می‌تواند با تصمیم رئیس کل گمرک ایران با حداقل اسناد ترخیص شود.

 سامانه «کهربا» رونمایی شد

اتصال به شبکه پرداخت بین الملل شیوه جدید پرداخت با نام “کهربا” روز دوشنبه با حضور رئیس کل بانک مرکزی رونمایی شد که این سامانه، امنیت بالایی را در مبادلات مالی ایجاد خواهد کرد.

عبدالناصر همتی در مراسم رونمایی از سامانه “کهربا” گفت: راه اندازی این سامانه که قابلیت بالای امنیتی در تبادلات مالی دارد، این نرم افزار از این پس دغدغه‌های امنیتی را از بین می‌برد زیرا برای تبادلات مالی بین المللی امن‌ترین درگاه است.

در کشور ما ورود این کارت‌ها هزینه زیادی داشت، اما با راه اندازی کهربا تمام خدماتی که این کارت‌ها ارائه می دهند، افراد می توانند از طریق تلفن همراه هوشمند خود با نزدیک کردن آن به دستگاه های پرداخت از حالت استفاده از کارت فیزیکی مستثنی شوند.

استانداردهای MV که مخفف یورو پی، مسترکارت و ویزا است از این پس با سامانه “کهربا” و از طریق اپلیکیشن به روی تلفن همراه، عموم مردم می توانند امور پرداختی خود را با ان انجام دهند.

ظریف: توافق ۲۵ ساله با چین بزودی نهایی می‌شود

وزیر امور خارجه:

توافق ۲۵ ساله ایران و چین بزودی نهایی می‌شود و در آن، ایران نقش اساسی در تجارت و حمل و نقل دارد. ایران می‌تواند حلقه وصل تمام خطوط مواصلاتی روسیه، ترکیه، ارمنستان، آذربایجان و گرجستان باشد.

واحدهای تولیدی مجاز به استفاده از ارز صادرات برای واردات خود شدند

مدیرکل دفتر مقررات صادرات و واردات وزارت صمت اعلام کرد : صرفا واحدهای تولیدی، امکان استفاده از واردات در مقابل «صادرات خود» به منظور تامین نیازهای وارداتی واحد تولیدی خود را دارند.

سعید عباسپور در نامه ای به سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت ۳۱ استان و جنوب کرمان، موضوع بررسی تامین نیاز وارداتی خود تولیدکننده جهت استفاده از ارز حاصل از صادرات خود را اعلام کرد.

در نامه مدیرکل دفتر مقررات صادرات و واردات وزارت صنعت، معدن و تجارت آمده است: صرفا واحدهای تولیدی، امکان استفاده از واردات در مقابل «صادرات خود» به منظور تامین نیازهای وارداتی واحد تولیدی خود را داشته و مسئولیت تطابق کالای ثبت سفارش شده با مواد اولیه واحد تولیدی بر عهده سازمان‌های صمت است.

مصوبه جدید درباره ترخیص کالاهای اساسی

«بیش‌بود» و مشکلاتی که دیگر نیست

همواره یکی از مشکلات اصلی گمرک و واردکنندگان کالاهای اساسی در واردات این محصولات، تطبیق نداشتن ارزش‌گذاری کالاها با قیمت‌های اظهار‌شده در گمرک یا همان «بیش‌اظهاری» یا «بیش‌بود» کالا است که گاهی می‌تواند کالا را برای مدت زیادی در انبارهای گمرک نگه دارد و مانع از ترخیص آن شود. 

وزیر اقتصاد؛کاهش صف ترخیص گمرک از یک ماه به ۳ روز/ ۸۵ درصد واردات، کالاهای واسطه‌ای و مواد اولیه هستند

وزیر اقتصاد اظهار داشت: با کمال تاسف به دلیل برخی از ناکارکردی‌ها، در فرایند تخلیه و ترخیص اتفاقاتی خارج از حوزه فعالیت گمرک رخ می‌دهد اما به اسم و نام گمرک ثبت می‌شود که با این روند مظلومیت همکاران ما در گمرک اضافه می‌شود.

به گزارش خبرنگار ایلنا، فرهاد دژپسند در مراسم رونمایی از پروژه‌های گمرکی هوشمند اظهار داشت: با کمال تاسف به دلیل برخی از ناکارکردی‌ها، در فرایند تخلیه و ترخیص اتفاقاتی خارج از حوزه فعالیت گمرک رخ می‌دهد اما به اسم و نام گمرک ثبت می‌شود که با این روند مظلومیت همکاران ما در گمرک اضافه می‌شود.

وی ادامه داد: گمرکات کشور نقش کلیدی در توسعه دارند و به عنوان مرزبانان اقتصادی هم تسهیلگر تولید و هم تسهیلگر بهبود جایگاه اقتصاد ایران در بین‌الملل هستند.

وزیر اقتصاد افزود: هرچند که باید سازماندهی شود تا این نقش سریعتر و سهل‌تر ایفا شود و اثر آن در اقتصاد بیشتر باشد اما باید بدانیم که واردات در ایران با سایر کشورها فرق می‌کند.

دژپسند گفت: وقتی درباره واردات به کشورمان صحبت می‌کنیم باید توجه داشته باشیم که 85 درصد واردات به ایران کالاهای سرمایه‌ای، واسطه‌ای و مواد اولیه هستند که در فرایند تولید به کار گرفته می‌شوند.

وی بیان کرد: کالاهای وارداتی عمدتا کالاهای مصرفی و ضروری هستند و با توجه به گروه کالایی 4، واردات کالاهای لوکس به کشور بسیار محدود است.

وزیر اقتصاد تاکید کرد: بنابراین گمرک به جهش تولید می‌تواند کمک کند و تمام فعالیت‌های آن در مسیر تولید قرار می‌گیرد به طوری که وقتی یک قطعه وارد نمی‌شود کل پروسه تولید متوقف می‌شود.

دژپسند تاکید کرد: عملکرد گمرک باید به گونه‌ای باشد که واردکننده و مصرف‌کننده از زمان سفارش تا واردات اطمینان خاطر داشته باشند که در این مدت‌زمان و در این مسیر دچار نوسان و اتلاف وقت نشوند و با طیب خاطر بیشتری به سمت روانه‌سازی حرکت کنند.

وی با اشاره به لزوم افزایش تجهیزات و افزایش ضریب نفوذ فناوری در تجهیزات گمرکی اظهار داشت: باید حضور افراد به حداقل برسد چرا که روابط چهره به چهره می‌تواند منشأ فساد باشد و باید از روابط فیزیکی و چهره به چهره و مشکلات احتمالی آن فاصله بگیریم.

وزیر اقتصاد تاکید کرد: تا زمانی که انسان‌ها اپراتور باشند می‌توانند مسیر را با تشخیص اشتباه تغییر دهند چرا که هر آدمی امکان دارد دچار خطا شود و بلرزد.

دژپسند گفت: اگر سیستم‌های هوشمند را افزایش دهیم، این مفسده‌ها به حداقل می‌رسند البته باید در کنار آن مسیرهای قاچاق را مسدود کنیم.

وی با بیان اینکه طبق گزارشات گمرک، خوشبختانه کشفیات امسال به طور قابل توجهی افزایش یافته است، بیان داشت: افزایش کشفیات ناشی از این است که گمرکات مجهز به فناوری‌های نو شده‌اند.

وزیر اقتصاد با تاکید بر اینکه این فناوری‌های نو کرد تا بازه زمانی تاخیر از یک ماه به سه روز کاهش پیدا کند، خاطرنشان کرد: باید این مدت‌زمان را هم کاهش دهیم و نباید صفی برای ترخیص ایجاد شود.

دژپسند ادامه داد: خوشبختانه در یک سال گذشته در کنار ارتقای تجهیزات گمرک، بحث توانمندسازی پرسنل و درآمد و مسائل مالی گمرک را برطرف کردیم و باید پرسنل به این طیب خاطر برسند و نباید به خاطر دغدغه‌های مالی دچار حواشی شوند.

رشد صادرات ایران در اقلام ترجیحی به اوراسیا

حجم تجارت کشورمان با مجموع پنج کشور عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا، طی ۵ آبان ۹۸ تا ۵ آبان سال جاری، ۳میلیارد و ۴۱۹ میلیون دلار بوده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل (۳ میلیارد و ۱۶۱ میلیون دلار) رشد ۸ درصدی داشته است.

تعیین سقف ۵۰۰ هزار دلاری برای واردات کالاهای جدید

صدیف بیک‌زاده، مدیرکل دفتر خدمات بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت:

محدودیت واردات برای کالاها با تعرفه جدید برداشته شده و از این پس تجار و بازرگانان می‌توانند تا سقف ۵۰۰ هزار دلار نسبت به ثبت سفارش و واردات کالاهای جدید اقدام کنند. بخشنامه مربوط به این دستورالعمل جدید طی چند روز آینده از سوی وزیر صمت ابلاغ خواهد شد.

این تصمیم در راستای رفع نیازهای بخش تولید در کشور گرفته شده و صاحبان کارت بازرگانی بر اساس رشته فعالیت‌هایی که در کارت بازرگانی آنها ثبت شده و طی سال‌‌های ۹۷ و ۹۸ به دلیل محدودیت‌های ارزی واردات روی تعرفه موردنظر نداشته‌اند، طی امسال و سال آینده می‌توانند تا سقف ۵۰۰ هزار دلار روی کالاهای جدید واردات داشته باشند.

سقف واردات برای برخی کالاها از جمله کاغذ، لاستیک، مواد اولیه تولید لوازم خانگی و قطعات خودرو، که طی سال‌های ۹۷ و ۹۸ واردات محدودی داشته‌، نیز برداشته می‌شود.

 لازم به ذکر است که به دنبال که پیش از این و در پی تصمیمات ارزی دولت، میانگین ارزش واردات سال‌های ۹۷ و ۹۸ برای واردات سال ۹۹ تعیین شده بود و اجازه واردات برخی کالاها فقط به شرکت‌هایی داده می‌شد که سابقه واردات آن را طی سال‌های گذشته داشتند و شرکت‌های دیگر امکان واردات کالاها با تعرفه جدید را نداشتند./ اتاق تهران

رئیس کل بانک مرکزی:

🎥 دلیل مخالفت رییس کل بانک مرکزی برای حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی

تنها تراکنش های ۵ میلیارد تومان به بالا بررسی خواهد شد

پارسا، رئیس کل سازمان امور مالیاتی در خصوص تراکنشهای بانکی گفت : بر اساس آیین نامه های مالیاتی تنها تراکنشهای ۵ میلیارد تومان به بالا، بررسی خواهد شد. به این ترتیب بررسی حدود ۵۰ هزار پرونده مختلف مربوط به تراکنش در دستور کار قرار گرفته است.

از سوی دیگر با توجه به اینکه این پرونده ها مربوط به گذشته است سعی کرده ایم به ملاطفت و ملایمت بیشتر این بررسیها انجام شود.

اگر در جایی، مودی مستنداتی ندارد مقرر شده است تا استنادات وی پذیرفته شود. تا به حال اصل بر این بود که مودی درست نمیگوید اما امروز معیار صحت اظهارات مودی است

ممانعت گرجستان از ورود کالاهای ایرانی/ سیده‌ فاطمه مقیمی، رئیس اتاق بازرگانی ایران و گرجستان و عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی تهران

طی ماه‌های گذشته، ورود کامیون ایرانی به گرجستان ممنوع شده و به رغم آنکه از طریق وزارت امورخارجه و اتاق ایران، پیگیر رفع این محدودیت بوده‌ایم، هنوز گشایشی حاصل نشده است.

تعرفه صفر برای تمامی ردیف‌های تعرفه‌ای در تجارت ایران و اوراسیا

رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران از لحاظ کردن تعرفه صفر برای تمامی ردیف‌های تعرفه‌ای ایران و اوراسیا خبر داد و گفت: فقط ده ردیف تعرفه‌ای از این امر مستثنی خواهند شد.

تاکید بانک مرکزی بر استفاده از روبل در مراودات تجاری با اوراسیا/ باید سیستم‌های جایگزین سوئیفت را به کار گرفت

معاون اداره امور بین‌الملل بانک مرکزی بر ضررورت استفاده از روبل در مراودات تجاری با اوراسیا تاکید کرد و گفت: باید سیستم‌های جایگزین سوئیفت را به کار گرفت.

صدور مجوز حمل يكسره ناوگان ايراني حامل كالاهاي صادراتي بدون عمليات ترانشيپمنت درمرزآستارا

به گزارش روابط عمومي گمركات استان گيلان براساس بند ٦-١-٤ از سند يادداشت تفاهم چهاردهمين اجلاس كميسيون مشترك همكاريهاي اقتصادي با جمهوري آذربايجان كه در مورخ شش بهمن ماه سالجاري در تهران به امضاي وزراي اقتصاد دو كشور ايران و آذربايجان رسيده است از تاريخ ٩٩/١١/٦ صدور حمل يكسره ناوگان ايران حامل اقلام صادراتي به مقاصد داخلي كشور آذربايجان بدون عمليات ترانشيپمنت در مرز ميسر مَي باشد
لازم به توضيح است كه ترانشیپ نوعی حمل نقل است که در آن کالاي تحت نظر گمرک از یک وسیله حمل نقل ورودی به یک وسیله حمل و نقل خروجی منتقل می شود.
گاهی تجار برای آنکه هزینه های نقل و انتقال مستقیم به کشور دیگری را کاهش دهند مايلند تا کالای خود را ابتدا به یک کشور دیگر منتقل و سپس با روش ترانشیپ به کشور مقصد منتقل نمایند تا بتوانند کالای خود را به کشور مقصد برسانند.

استاندار واسط عراق مجوز راه اندازی گذرگاه مرزی شهابی - چنگوله ( مهران) را دریافت کرد

مدیر کل گمرکات استان ایلام گفت: با رایزنیهای گسترده استاندار ایلام و استاندار واسط عراق و تلاش دستگاه دیپلماسی ، دولت مرکزی عراق موافقت خود را برای گشودن گذرگاه مرزی شهابی – چنگوله اعلام کرد.

رئیس کل گمرک عنوان کرد

دوبرابر شدن تعداد ایکس ری گمرکات با تولید داخل /دیگر ورود کالای لاکچری نداریم

رئیس کل گمرک ایران با رد قاچاق سازمان یافته کالا از مبادی رسمی گمرکی، گفت: 25 سازمان در فرآیند ورود و ترخیص کالا دخالت دارند و انتساب قاچاق از مبادی رسمی و گمرکی به آن معناست که همه این سازمان‌ها باید مرتکب یک جرم سازمان یافته شوند که اصلاً قابل تصور نیست.

وی افزود: کسانی که این موضوع را مطرح می‌کنند یا از روی بی‌اطلاعی یا از روی غرض و منافع شخصی و گروهی است.
به گزارش روابط عمومی گمرک ایران، مهدی میراشرفی همزمان با روز جهانی گمرک با اعلام این خبر، افزود: کالا هایی که وارد کشور می‌شوند، مرجع تحویل‌گیرنده آنها سایر سازمان‌ها ازجمله بنادر، مناطق آزاد و ویژه و انبارهای عمومی هستند و با توجه به اینکه بیش از 90 درصد کالاها از طریق دریا وارد کشور می‌شود، مانیفست کالا قبل از ورود کشتی به بندر به صورت الکترونیکی به این سازمان‌ها ارائه و بعد از تفکیک کالاها، برای آنها قبض انبار صادر می‌شود.

معاون وزیر اقتصاد خاطرنشان کرد: عنوان کردن موضوع قاچاق کالا از مبادی رسمی با توجه به حضور سازمان های ناظر از جمله پلیس امنیت اقتصادی در گمرکات، نادرست است.
وی تصریح کرد: قاچاق معلول یک سری سیاست‌ها و روش‌های غلط است و نباید علت و معلول را در این بحث یکی دانست.
میراشرفی در توضیح این مطلب گفت: ایران یکی از پیچیده‌ترین تجارت‌های رسمی را در دنیا دارد. یازده هزار مورد قانونی، 220 هزار بخشنامه ، دستورالعمل و آیین‌نامه و تولی‌گری بیش از 25 سازمان بر تجارت از عوامل مؤثر این پیچیدگی است.

رئیس کل گمرک با اشاره به لزوم کاهش تولی‌گری در امر تجارت، حرکت به سمت یکی شدن کارها را ضروری خواند و گفت: تجربه تشکیل ستاد ملی کرونا و اجبار همه دستگاه‌ها و سازمان‌ها به تمکین از دستورات و توصیه‌های این ستاد، تجربه خوبی است که می‌تواند در حوزه تجارت خارجی نیز حادث شود.
میراشرفی درباره حجم تجارت خارجی کشور اظهارداشت: با وجود تأثیرگذاری شدید دو عامل مهم، یعنی تحریم‌های ظالمانه آمریکا و شیوع بیماری کرونا بر تجارت خارجی، بخش خصوصی توانست در 10 ماهه سال‌جاری بیش از 122 میلیون تن کالا با کشورهای خارجی مبادله کند که 94.5 میلیون تن آن را صادرات و 28.2 میلیون تن را واردات تشکیل می‌داد و به همین خاطر باید به فعالان این بخش یک خسته نباشید جانانه گفت.

رئیس کل گمرک اضافه کرد: موضوع حائز اهمیت درخصوص تجارت این است که دیگر هیچ کالای غیرضروری و اصطلاحاً لوکس و لاکچری وارد کشور نمی‌شود و عمده کالاهای وارداتی، کالاهای اساسی، مواد اولیه، قطعات ماشین‌آلات و اقلام واسطه‌ای تولید است و این به آن معناست که خواسته دیرین ما در مورد حمایت از صنایع داخلی و جلوگیری از ورود کالاهای غیرضروری محقق شده است.
میراشرفی گفت: در بحث صادرات نیز علی‌رغم همه فشارهای تحریمی و محدودیت‌های کرونایی بیش از 94.5 میلیون تن کالا صادر شده که رقم قابل توجهی است.

وی افزود: یکی از توفیقات حاصله در این بخش صادرات چشمگیر محصولات کشاورزی ازجمله پسته است که در 10 ماهه سال صادرات این محصول به بیش از یک میلیارد دلار رسیده است.
رئیس کل گمرک ایران با بیان اینکه در حوزه صادرات باید نگاه ما در راستای توسعه پایدار صادرات و تولیدات صادرات محور باشد، اظهارداشت: در برخی برهه‌ها که صادرات نفت کشورمان در پایین‌ترین حد خود بوده است، عملکرد صادرات غیرنفتی به طور نسبی خوب بوده و ما توانسته‌ایم با تاب‌آوری و مقاومت در برابر فشارها به فعالیت‌های اقتصادی و تجاری ادامه دهیم.
رئیس کل گمرک به موضوع خرید، نصب و راه‌اندازی دستگاه‌های ایکس‌ری در گمرک اشاره کرد و گفت: با توجه به اینکه کنترل‌های تجاری در دنیا به سمت اقدامات غیرملموس و غیرمزاحم پیش می‌رود و در گمرک کشورمان نیز همین سیاست پیگیری می‌شود، در حال حاضر 14 دستگاه ایکس‌ری کامیونی در گمرکات نصب شده و مورد بهره‌برداری قرار گرفته و قرار است 13 دستگاه دیگر نیز که تماماً ساخت متخصصین داخلی از جمله وزارت دفاع و بخش خصوصی است در آینده در گمرکات نصب و راه‌اندازی شود.
میراشرفی تأکید کرد: ویژگی این اقدام در آن است که سفارش ساخت، نصب و راه‌اندازی ایکس‌ری‌های جدید به روش BOO یعنی تأمین کل هزینه های آن توسط سرمایه‌گذار است و از این بابت هیچ فشاری به دولت وارد نمی‌شود. کل اعتبار تخصیص یافته به گمرک برای توسعه و تجهیز در سال 150 میلیارد تومان بیشتر نیست، در حالی که هزینه خرید یک دستگاه ایکس‌ری خارجی در حال حاضر حدود 100 میلیارد تومان است.

بنابراین با این کار ما دو هدف را دنبال کرده‌ایم، یکی حمایت از تولیدکنندگان و سازندگان داخلی و یکی هم صرفه‌جویی در هزینه‌ها.

رئیس کل گمرک همچنین درخصوص رسوب کالا در گمرکات و بنادر، با اشاره به مشکلات ناشی از تحریم‌ها که دشواری زیادی در بحث انتقال ارز و اسناد بانکی کالا به وجود آورده، ابراز امیدواری کرد که حجم کالاهای موجود در گمرکات در ماه‌های آتی به طور قابل ملاحظه‌ای کاهش یابد.
وی در این خصوص به تدابیر وزارت اقتصاد و گمرک در مورد ترخیص درصدی کالاهای اساسی و مواد اولیه خطوط تولید اشاره کرد و گفت: در مورد کالاهای وارداتی برای مقابله با کرونا ما به یک رکورد تازه دست یافتیم و آن این است که ثبت سفارش، خریداری کالا و انتقال آن با هواپیما به ایران و ترخیص گمرکی ظرف 48 ساعت انجام شد که از این تجربه می‌توان در سایر بخش‌ها نیز استفاده کرد.
براساس این گزارش رئیس کل گمرک در ابتدای این گفت‌وگو به تبیین جایگاه و نقش گمرک در مرزبانی اقتصادی کشور و حفاظت از امنیت و سلامت جامعه در حوزه ورود و خروج کالا و همچنین سهم تجارت از تولید ناخالص داخلی در جهان پرداخت.

رئیس کل گمرک ایران اعلام کرد

آمادگی گمرک برای اعطای تسهیلات به فعالان تجاری حوزه اوراسیا

رئیس کل گمرک ایران با بیان اهمیت توسعه روابط تجاری با کشورهای منطقه و همچنین اتحادیه اقتصادی اوراسیا، بر آمادگی گمرک برای ارائه خدمات و تسهیلات به فعالان اقتصادی حوزه اوراسیا به خصوص صادرکنندگان تأکید کرد.

به گزارش روابط عمومی گمرک ایران، دکتر مهدی میراشرفی در نشست دیپلماسی اقتصادی ایران و اتحادیه اوراسیا که با حضور مسئولان سازمان‌های ذی‌ربط تشکیل شد، با اشاره به موقعیت قاره آسیا و پیش‌بینی برتری کشورهای آسیایی در حوزه تجارت جهانی در آینده، توسعه و تقویت کریدورهای تجاری در این منطقه و نقش بسیار مهم ژئوپلتیک کشورمان را بازگو نمود.

وی افزود: با توجه به توصیه‌های سازمان جهانی گمرک مبنی بر هوشمندسازی رویه‌ها و خدمات گمرکی، گمرک ایران در سال‌های اخیر به‌کارگیری شیوه‌ها و ابزار های مدرن ازجمله اینترنت اشیاء و استفاده از بلاک‌چین و تجهیزات پیشرفته برای ردیابی محموله‌های تجاری و بهره گیری از کوادکوپتر (پهباد) را در دستور کار خود قرار داده است.
رئیس کل گمرک ایران یادآور شد: اعطای تسهیلات به فعالان اقتصادی در حوزه تجارت با کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا از دیگر برنامه‌های گمرک در این زمینه است.

رئیس کل گمرک:

🎥 با وجود تحریم ها در 10 ماه گذشته 122 میلیون تن کالا به ارزش 58 میلیارد دلار، وارد و صادر کرده ایم.

براساس توافق اخیر دو کشور در قالب سند توسعه همکاری‌های اقتصادی کالاهای ایرانی بدون ترانشیپمنت به جمهوری آذربایجان صادر می‌شود

در پی امضای سند توسعه همکاری‌ها بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان، کالاهای صادراتی ایران بدون ترانشیپمنت (جابه‌جایی بار از یک وسیله نقلیه به وسیله نقلیه دیگر) و به صورت یکسره به این کشور حمل می‌شود.

حسین کاخکی مدیرکل دفتر همکاری های بین الملل گمرک ایران با اعلام این خبر گفت: این اقدام پیرو درخواست گمرک کشورمان در جریان برگزاری چهاردهمین اجلاس کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور که چندی قبل با حضور معاون نخست وزیر آذربایجان و هیأت همراه وی در تهران برگزار شد، صورت می‌گیرد.

وی اظهار داشت: پیش از این کالاهای صادراتی ایران به جمهوری آذربایجان و روسیه با مشکلاتی از نظر حمل‌ونقل و جابه‌جایی در گمرکات مرزی دو کشور در منطقه آستارا مواجه بود که باعث معطلی کامیون‌ها و کندی روند تشریفات ترخیص کالا می‌شد.
شایان ذکر است سند توسعه همکاری‌های اقتصادی ایران و جمهوری آذربایجان به امضای دکتر فرهاد دژپسند وزیر امور اقتصادی و دارایی کشورمان و شاهین مصطفی‌اف، معاون نخست وزیر آذربایجان رسیده است.

گزارش رئیس کل گمرک درباره عملکرد 10 ماهه تجارت خارجی کشور

میراشرفی: سیر تجارت ایران در شرایط تحریم صعودی است

طی ده ماهه سال‌جاری بالغ بر 122 میلیون تن کالا به ارزش حدود 59 میلیارد دلار بین ایران و کشورهای مختلف جهان مبادله شد که این رقم نسبت به عملکرد تجارت خارجی کشور در نه ماهه سال‌جاری از افزایش قابل توجهی برخوردار است.
رئیس کل گمرک ایران با اعلام این خبر و با اشاره به سیر صعودی تجارت ایران در شرایط تحریم گفت: حجم تجارت ایران با کشورهای دیگر در ده ماهه سال‌جاری 122 میلیون و 800 هزار تن به ارزش 58 میلیارد و 700 میلیون دلار بود که از این رقم 94 میلیون و 541 هزار تن به ارزش 28 میلیارد و 63 میلیون دلار سهم صادرات و 28 میلیون و 249 هزار تن به ارزش 30 میلیارد و 639 میلیون دلار سهم واردات بود.
وی افزود: صادرات کالاهای غیرنفتی در این مدت از لحاظ وزن و ارزش به ترتیب با 17.7 و 20 درصد کاهش نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه بود، اما در مقایسه با ماه قبل از آن، یعنی آذر ماه افزایش داشته و پیش‌بینی می‌شود که این روند در ماه‌های بهمن و اسفند سال‌جاری با رشد بیشتری همراه باشد.
رئیس کل گمرک ایران اضافه کرد: در بخش واردات نیز از نظر وزنی 2 درصد و از حیث ارزش 15.5 درصد کاهش داشته‌ایم.
میراشرفی اظهارداشت: مقاصد صادراتی کشورمان در ده ماهه سال‌جاری به ترتیب چین با 22 میلیون و 800 هزار تن به ارزش 7 میلیارد و 200 میلیون دلار، عراق با 22 میلیون و 300 هزار تن به ارزش 6 میلیارد و 300 میلیون دلار، امارات متحده عربی با 12 میلیون و 800 هزار تن به ارزش 3 میلیارد و 700 میلیون دلار، ترکیه با 5 میلیون و 700 هزار تن به ارزش 2 میلیارد دلار و افغانستان با 5 میلیون و 800 هزار تن به ارزش یک میلیارد و 900 میلیون دلار بودند.
وی افزود: این پنج کشور در مجموع 69 میلیون و 500 هزار تن کالا به ارزش 21 میلیارد و 300 میلیون دلاراز ایران کالا وارد کردند که از حیث وزن 73.5 درصد و از نظر ارزش 76 درصد صادرات را دربرمی‌گیرد.

رئیس کل گمرک ایران درخصوص کشورهای مبدأ طرف معامله واردات کالا با ایران، به ترتیب از چین با 2 میلیون و 900 هزار تن به ارزش 7 میلیارد و 900 میلیون دلار، امارات متحده عربی با 4 میلیون و 100 هزار تن به ارزش 7 میلیارد و 400 میلیون دلار، ترکیه با 4 میلیون تن به ارزش 3 میلیارد و 400 میلیون دلار، هند با یک میلیون و 900 هزار تن به ارزش یک میلیارد و 800 میلیون دلار وآلمان با 966 هزار تن به ارزش یک میلیارد و 400 میلیون دلار نام برد و اظهارداشت: پنج کشور یادشده در مجموع 13 میلیون و 900 هزار تن به ارزش 21 میلیارد و 900 میلیون دلارکالا به ایران صادر کردند که این رقم 49 درصد از وزن و 71.6 درصد از ارزش کل واردات کشور در ده ماهه سال‌جاری تشکیل می‌دهد.
معاون وزیر اقتصاد تصریح کرد: 69 درصد از کل واردات کشور در این مدت را کالاهای اساسی به خود اختصاص داده است که وزن آن بالغ بر 19 میلیون و 500 هزار تن بوده است.
رئیس کل گمرک ایران اضافه کرد: از یازدهم آبان ماه تا سی‌ام دی ماه سال‌جاری 8 میلیون و 100 هزار تن کالای اساسی به ارزش 9 میلیارد و 900 میلیون دلار (روزی 101 هزار تن) وارد کشور شده است.

رئیس کل گمرک ایران همچنین گفت: در ده ماهه سال‌جاری 5 میلیون و 800 هزار تن کالا از قلمرو جمهوری اسلامی ایران ترانزیت شده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 9.5 درصد کاهش نشان می‌دهد.

 معاون فنی و امور گمرکی گمرک:

🎥 گمرک باید ثبت سفارش کالا را بررسی کند. الان کالاهای ممنوع الورود هم در بنادر تخلیه می شوند. بیش از ۴۰ درصد کالاهایی که در بنادر تخلیه می شوند، دارای ثبت سفارش نیستند.

همتی، رئیس کل بانک مرکزی به عمان رفت.

رئیس کل بانک مرکزی به دعوت مقامات عمانی، امروز در سفری دو روزه عازم مسقط می شود و با توجه به شرایط جدید بین المللی درباره تعمیق روابط بانکی و تجاری دو کشور، مذاکره خواهد کرد.

وزارت صمت تمامی بخشنامه های مانع صادرات فولاد را لغو کرد

وزیر اقتصاد ارمنستان وارد تهران شد.

وزیر اقتصاد ارمنستان برای نشست و گفتگو به منظور افزایش سطح تعاملات تجاری دو کشور سوم بهمن ماه، روز جمعه وارد تهران شد.

تمایل ارمنستان به افزایش واردات از ایران/ صادرات به قفقاز رونق می‌گیرد

رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و ترکیه گفت: افزایش تجارت ارمنستان با ایران برای واردات کالا به جای ترکیه برای تولیدکنندگان و تجار فرصت محسوب می‌شود.

بخشنامه جدید مالیاتی برای صادرکنندگان/ پاسخ به ابهامات مرتبط با معافیت نرخ صفر مالیاتی برای صادرات سال 99

اعمال نرخ صفر مالیاتی موضوع ماده 141 قانون مالیاتهای مستقیم به درآمد حاصل از صادرات کالا و خدمات برای عملکرد سال های 1397 لغایت 1399 منوط به برگشت ارز حاصل از صادرات طبق مقررات اعلامی بانک مرکزی به چرخه اقتصادی کشور با رعایت مقررات مربوط می باشد، صادرات بخش کشاورزی و خدمات فنی و مهندسی برای عملکرد سال های 1398 و 1399 از شمول این حکم مستثنی هستند.

خزانه‌داری آمریکا چند فرد و شرکت ایرانی را به لیست تحریم‌های خود افزود

افرادی که به لیست تحریم‌های آمریکا افزوده شده‌اند عبارتند از: «حمید رضا عظیمیان» در ارتباط با ‌شرکت فولاد مبارکه ایران و «محمد رضا مدرس خیابانی» در ارتباط با خطوط کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران.
شرکت های ایرانی زیر نیز به لیست تحریم‌های آمریکا افزوده شده‌اند: شرکت ایران ترانسفو، شرکت توزیع ترانسفورمر زنجان، سازمان صنایع هوا فضای ایران، شرکت فولاد مبارکه اصفهان، صنایع هوایی ایران، خطوط کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران، سازمان صنایع دریایی ایران، شرکت خطوط دریایی پیام سفیران دریا.

قول مقامات کره برای پیگیری سریع آزادسازی پول‌های ایران/نسبت به ادامه توقف دارایی‌هایمان بی‌تفاوت نخواهیم بود.

رئیس کل بانک مرکزی ضمن تأکید بر استقلال رفتار کره جنوبی در قبال منابع ایران در این کشور گفت: هفت میلیارد دلار متعلق به ملت ایران بیش از دو سال است که در بانک های کره جنوبی متوقف شده، این نکته امری غیرقابل قبول است و قطعاً ایران نسبت به تداوم این مسأله بی تفاوت نخواهد بود.

6 کشور عراق، امارات، ترکیه، افغانستان، پاکستان و جمهوری آذربایجان به ترتیب مقاصد اصلی محصولات صادراتی ایران در 8 ماه ابتدایی سال 1399

عراق 

بیشترین صادرات ایران در 8 ماهه سال جاری در بین 20 کشور همسایه و مجاور، به عراق صورت گرفته است. البته آماری از واردات از این کشور به ایران وجود ندارد. صادرات به عراق در 8 ماه منتهی به آبان امسال ارزشی به معادل 5 میلیارد و 300 میلیون دلار داشته که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 7 درصد افت را تجربه کرده است.

امارات

این کشور دومین مقصد کالاهای ایرانی است که ارزش صادرات به آن با افت 3 درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته به 2 میلیارد و 725 میلیون دلار رسیده است.واردات از امارات رشد2 درصدی داشته و5 میلیون دلار ثبت شده است.

ترکیه

سومین مقصد صادراتی ایران در بین کشورهای مورد بررسی، ترکیه است.صدور کالا به این کشور ارزشی معادل یک میلیارد و 618 میلیون دارد که نسبت به مدت مشابه سال قبل افت 42 درصدی را ثبت کرده است. ارزش واردات از ترکیه نیز 2 میلیارد و 606 میلیون دلار است که کاهش 23 درصدی داشته است.

افغانستان 

این کشور همسایه چهارمین مقصد صادراتی ایران محسوب می‌شود که توانسته در ۸ ماهه امسال خریدار یک میلیارد و ۵۱۸ میلیون دلار کالای ایرانی باشد. صادرات کالا به افغانستان با رشد یک درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته روبه‌رو بوده است. واردات از این کشور اما ارزش چندانی نداشته و با ۷۱ درصد کاهش به ۶/ ۱ میلیون دلار رسیده است.

پاکستان
صادرات ۵۹۰ میلیون دلاری به پاکستان، این کشور را در جایگاه پنجم مقاصد صادراتی ایران قرار داده است. البته صدور کالا به این کشور در ۸ ماهه امسال نسبت به ۸ ماهه سال گذشته با افت ۲۰ درصدی مواجه شده است. واردات از پاکستان نیز در این بازه زمانی با افت ۵۷ درصدی روبه‌رو بوده و به ۱۱۸ میلیون دلار رسیده است.

جمهوری آذربایجان
ارزش صادرات به این کشور معادل ۳۵۹ میلیون دلار بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد ۲۴ درصدی را تجربه کرده است. جمهوری آذربایجان ششمین مقصد کالاهای ایرانی در ۸ ماهه امسال محسوب می‌شود. واردات از این کشور نیز با رشد ۳۸ درصدی به ۷/ ۱۵ میلیون دلار رسیده است.

صادرات ایران به اورآسیا با رشد 30 درصدی از 1 میلیارد دلار گذشت.

طبق اعلام سازمان توسعه تجارت، حجم تجارت کشورمان با مجموع پنج کشور عضو اتحادیه اوراسیا طی 5 آبان 98 تا 5 آبان سال جاری، 3 میلیارد و 419 میلیون دلار بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 8 درصدی داشته است.

صادرات ایران به اورآسیا طی بازه زمانی 5 آبان سال 97 تا 5 آبان 98 بیش از 2 میلیون و 657 هزار تن و به ارزش بیش از 842 میلیون دلار بوده است. این درحالی است که از 5 آبان 98 تا 5 آبان 99 صادرات ایران به این اتحادیه اقتصادی بیش از 2 میلیون و 863 هزار تن به ارزش بیش از یک میلیارد و 91 میلیون دلار بوده است. 

بنابراین صادرات ایران به این اتحادیه از نظر وزنی رشد 8 درصدی و از نظر ارزشی رشد 30 درصدی داشته است.

دسترسی واردکنندگان به ارز صادراتی باز شد

به نقل از اقتصاد آنلاین، همزمان با افزایش انتقادات مجلسی ها درباره عدم اجرایی شدن صادرات در مقابل واردات، سامانه جامع تجارت، دسترسی واردکنندگان به ارز صادراتی را برای استفاده از مکانیزمواردات در مقابل صادرات از امروز باز کرده است.

شرایط رفع تعلیق کارت های بازرگانی

براساس ابلاغیه کارگروه پایش رفتار تجاری، کارت بازرگانی واحدهای تولیدی که به دلیل عدم‌ایفای تعهدات ارزی تعلیق شده بود برای ایفای این تعهدات در فرجه ۴ ماهه در نظر گرفته شده رفع تعلیق می‌شود و کارت‌های بازرگانی غیرتولیدی تعلیق شده نیز می‌توانند با تعهد محضری مبنی بر رفع تعهد، کارت خود را از حالت تعلیق خارج سازند و البته تا زمان رفع تعهد مجوز صادرات نخواهند داشت.

تعرفه واردات موبایل تغییر کرد

سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه سال ۱۴۰۰: حقوق ورودی گمرکی (تعرفه)گوشی‌ها و تبلت‌های بالای ۶۰۰ دلار از ۶ درصد به ۱۲ درصد افزایش یافت .

دستورالعمل جدید رجیستری تلفن همراه مسافری و پستی

اتباع خارجی ورودی پس از ثبت اطلاعات فوق ، پس از گذشت یک ماه جهت رجیستری گوشی تلفن همراه و پرداخت اقدام کنند

مسافرین ورودی به کشور از تاریخ ۱۲ تیر ۹۹ تا اول دی۹۹ می توانند بصورت غیر حضوری از طریق سامانه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *