افزایش اختیارات گمرک برای ترخیص فوری کالاهای اساسی
خرداد 18, 1400
تعهدات ارز حاصل از صادرات
رفع مشکلات صادرکنندگان از محل ورود موقت
خرداد 18, 1400

حضور مدیرعامل شرکت زینو تجارت امین در نشست رئیس گمرک ارمنستان و سفیر جمهوری ارمنستان

رئیس گمرک ارمنستان

 مدیرعامل شرکت زینو تجارت امین در نشستی با حضور جناب آقای ادوارد هوانیسیان رئیس کمیته درآمد های دولتی و رئیس گمرک ارمنستان و آقای آرتاشس تومانیان، سفیر ارمنستان در ایران در محل اتاق بازرگانی تهران شرکت نمودند.

سفیر جمهوری ارمنستان در تهران و رئیس گمرک این کشور با رئیس اتاق تهران ملاقات کردند و در مورد راه‌های گسترش مناسبات روابط تجاری و اقتصادی دو کشور همسایه به گفت‌و‌گو نشستند. دراین نشست آقای هوانیسیان ضمن تاکید بر توسعه مراودات ارمنستان با ایران، تلاش برای اصلاح گمرک ارمنستان و ساخت گمرک مقری جدید واقع در مرز مشترک با ایران با هزنه ای حدود 22 میلیون دلار و کاهش عوارض برای کامیونهای ایران اذعان نمود. همچنین در ادامه این نشست به بررسی فرصتهای تجاری ایران و ارمنستان به عنوان تنها مرز زمینی ایران با اوراسیا  پرداخته شد.

مسعود خوانساری در این ملاقات به توافقنامه امضا شده میان ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا، از ارمنستان به عنوان تنها کشور عضو این اتحادیه که دارای مرز زمینی مشترک با ایران است اشاره کرد و توسعه روابط اقتصادی میان دو کشور را اقدامی جدی برای حضور ایران و ارمنستان در بازارهای سوم دانست.

با این حال رئیس اتاق بازرگانی تهران، سطح روابط تجاری فی ما بین دو کشور ایران و ارمنستان را متناسب با سابقه دیرینه تعاملات سیاسی و اقتصادی دو طرف ندانست و حل بعضی از مشکلات در حوزه مقررات و تنظیمات گمرکی را برای افزایش مناسبات بازرگانی دو کشور، ضروری برشمرد.

مسعود خوانساری با اشاره به ایجاد میز تخصصی برخی کشورهای همسایه در اتاق تهران، از تشکیل میز تخصصی ارمنستان در این اتاق با همکاری اتاق بازرگانی مشترک دو کشور در آینده‌ای نزدیک خبر داد و سپس به بررسی برخی از مشکلات موجود در مسیر گسترش سطح همکاری‌های تجاری میان دو کشور اشاره کرد و در این رابطه، عدم عضویت ارمنستان در کنوانسیون بین‌المللی تیر و دیجیتال نبودن رویه‌های گمرکی میان دو کشور را جزو چالش‌های موجود دانست و در عین حال، روند ارزش‌گذاری کالاها در گمرکات ارمنستان و ثبت قیمت‌های بالا را از دیگر مشکلات این بخش عنوان کرد.

همچنین در این دیدار رئیس گمرک و کمیته درآمدهای دولتی ارمنستان، سفر اخیر خود به ایران را در راستای شناسایی مشکلات و موانع موجود بر سر راه افزایش تجارت دو کشور عنوان کرد و خاطر نشان کرد که طی روزهای گذشته در دیدار با مقامات سازمان مالیات، گمرک و وزارت راه ایران پیرامون مشکلات موجود و راه‌حل رفع آنها مذاکرات مفصلی صورت گرفت.

ادوارد هوانیسیان با بیان اینکه در دو کشور، ظرفیت‌های کافی برای گسترش سطح مناسبات تجاری وجود دارد، تصریح کرد که کمیته درآمدهای دولتی ارمنستان برای توسعه روابط اقتصادی میان دو کشور آماده همکاری با اتاق بازرگانی تهران است.

او همایش بررسی فرصت‌های توسعه همکاری ایران و ارمنستان را گام نخست و جدی در مسیر گسترش روابط اقتصادی دو کشور عنوان و اعلام کرد که بخش دولتی و خصوصی ارمنستان از هر اقدامی در جهت ارتقای مناسبات تجاری استقبال می‌کند.

در این نشست سفیر ارمنستان در ایران، رئیس‌ اتاق مشترک ایران و ارمنستان، معاون امور بین‌الملل اتاق بازرگانی تهران و مدیرعامل شرکت زینو تجارت امین نیز حضور داشتند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *